Znaczenie ETF-ów w polskich funduszach rośnie

21.05.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Khakimullin Aleksandr / Shutterstock.com
Wycena ETF-ów w polskich funduszach inwestycyjnych wyniosła w sumie ponad 1,6 mld zł – wynika z danych na koniec ubiegłego roku

Polscy zarządzający coraz chętniej sięgają po ETF-y. W ten sposób bez konieczności analizowania konkretnych spółek mogą szybko i stosunkowo niskim kosztem uzyskać ekspozycję na większość rynków na świecie. Według danych ze sprawozdań na koniec ubiegłego roku wycena ETF-ów wyniosła przeszło 1,6 mld zł i była zbliżona do tej z końca czerwca ub. r., ale o +43% większa niż rok wcześniej. Patrząc na cały rynek funduszy, to wciąż niewiele, bo tylko 1% aktywów zgromadzonych w funduszach detalicznych, ale wraz z obniżeniem opłat za zarządzanie i wejściem w życie PPK można się spodziewać, że ta niskokoszotowa forma inwestowania za granicą będzie coraz popularniejsza wśród TFI.
 
aktywa

Zagraniczne ETF-y znaleźliśmy w portfelach funduszy z 19 TFI. Przy czym tylko w pięciu z nich ulokowane jest ponad 1,3 mld zł. Przoduje największe towarzystwo oferujące szeroko dostępne fundusze inwestycyjne – PKO TFI. Te w zagranicznych ETF-ach ulokowało 465 mln zł. Za nim jest Pekao TFI z 358 mln zł – te z kolei jeszcze dwa lata temu w ogóle nie inwestowało w ETF-y. Obydwa towarzystwa wyraźnie zakomunikowały, że chcą w większym stopniu wykorzystywać te instrumenty w swoich funduszach.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Czytaj również: Nowe rozdanie w Pekao TFI. Fundusze zmienią oblicze
 
TFI inwestujące w ETF-y

Przyjrzyjmy się jeszcze ETF-om, które najczęściej wybierają zarządzający. Zdecydowanie najwięcej, bo prawie 750 mln zł ulokowane było w ETF-ach iShares z firmy BlackRock. Z tego prawie 130 mln zł w iShares Euro High Yield Corporate Bond ETF (Acc) (EUR) – fundusz ten odwzorowuje zachowanie europejskiego rynku wysokodochodowych obligacji korporacyjnych. Wykorzystują go m.in. zarządzający z Santander TFISkarbiec TFI oraz TFI PZU.
 
Najpopularniejsze

ETF-y są coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Ich globalna wycena wynosi ponad 5 bilionów dolarów (5000 miliardów). 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online
 

TAGI:

ETF

zobacz także

↑ na górę