Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-05-17)

17.05.2019 | analizy.pl
Źródło: Jules_Kitano / Shutterstock.com

Głównym tematem tygodnia były PPK. Kolejne fundusze trafiały do odpowiednich rejestrów, a PFR obulikowało pierwsze oferty na dedykowanym portalu
 

PPK: Poznajemy oferty instytucji finansowych


Na stronie mojeppk.pk pojawiła się oferta 5 pierwszych instytucji, 13 kolejnych pojawi się na dniach.

Szczegóły zdradziły:


Pełną listę instytucji wpisanych do ewidencji i pracujących nad PPK na bieżąco aktualizujemy na stronie „Instytucje prowadzące PPK”.

Zbliża się moment, w którym ustawa o PPK obejmie pierwsze przedsiębiorstwa. Na pierwszy ogień idą spółki zatrudniające co najmnie 250 pracowników. Jednak nie wszystkie zamierzają zakładać PPK. stąd ogromną popularnością cieszą się ostatnio PPE – ich wprowadzenie, z dodatkowymi warunkami, zwalnia firmy z obowiązku PPK. Na tym rynku wyjątkowo aktywne są TFI PZU, PKO TFI i NN IP TFI, ale i mniejsze podmioty walczą o korporacyjnych klientów.
 

Mniejsze odpływy z funduszy


Drugi tydzień miesiąca to zazwyczaj czas publikacji raportów dotyczących popularności funduszy i poziomu zgromadzonych w nich aktywów. W kwietniu klienci wypłacili z funduszy inwestycyjnych -0,25 mld zł.
 

Analizujemy portfele funduszy

 
Maj to także czas, kiedy analizujemy roczne sprawozdania funduszy inwestycyjnych. Sprawdziliśmy, które fundusze akcji polskich skupione są na dużych spółkach, a które na najmniejszych – wnioski w tekście „Fundusze z największym udziałem WIG20, mWIG40 i sWIG80”. Podczas analizy okazało się, że generalnie wartość akcji polskich w portfelach funduszy na koniec 2018 roku spadła poniżej 20 mld zł. Stanowiły one zaledwie 12% aktywów funduszy inwestycyjnych (publikujących sprawozdania). To aż dwukrotnie mniej niż jeszcze 5 lat wcześniej i najmniej od 2003 roku. Sprawdziliśmy też, które fundusze cieszą się największym powodzeniem … samych zarządzających - Ulubione fundusze zarządzających (grudzień 2018).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zespół Analiz

TAGI:

podsumowanie tygodnia

Popularne


zobacz także

↑ na górę