Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Lawinowo przybywa PPE

16.05.2019 | Anna Zalewska
Źródło: Singkham / Shutterstock.com
W niecałe 5 miesięcy KNF zarejestrowała 289 nowych Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). To więcej niż w całym 2018 roku

Dotychczas liczba programów rosła bardzo powoli – poza wyjątkowym 2005 rokiem, przybywało po kilkanaście nowych PPE każdego roku. Wraz z konkretyzacją planów wprowadzenia PPK, dynamika wyraźnie wzrosła. W 2017 r. powstało ponad 40 nowych PPE, w 2018 – ponad 200, a w niecałe 5 miesięcy tego roku już blisko 300. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

PPE

Obecnie PPE tworzą głównie duże firmy, które chcą uniknąć wdrożenia PPK (choć są i takie, które dadzą wybór pracownikom – PPE lub PPK). PPE, przy spełnieniu określonych warunków, może bowiem zwolnić pracodawców z konieczności wprowadzenia PPK. Te warunki to: odprowadzana składka nie może być niższa niż 3,5% wynagrodzenia, a do PPE musi przystąpić co najmniej 25% osób zatrudnianych w danym podmiocie.  Tymczasem pierwsze firmy, zatrudniające minimum 250 pracowników, będą objęte ustawą o PPK już od lipca tego roku. Mniejsze firmy zatrudniające między 50 a 249 osób mają czas na utworzenie PPE i odprowadzenie pierwszych składek do końca tego roku.

Przeczytaj także: PPE kontra PPK – sprawdź, czym się różnią

- Większe firmy już utworzyły programy, natomiast ciągle spływają zapytania od mniejszych podmiotów. Obecnie koncentrujemy się na wdrażaniu PPE u pracodawców, u których programy zostały zarejestrowane. Są to największe globalne korporacje, takie jak State Street Bank, MasterCard Europe, Roche Polska, UPS Polska, a z polskich firm - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Rzeszów czy Społem WSS Śródmieście – zdradza Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI.
 
Zainteresowanie PPE ze strony firm zatrudniających mniej niż 250 osób widzi także Investors TFI. Można się jednak spodziewać, że w kolejnych latach wraz z objęciem coraz większej liczby firm PPK, zainteresowanie tworzeniem PPE spadnie, uważa Remigiusz Nawrat, wiceprezes PKO TFI. Pewną barierą dla mniejszych firm może być głównie brak działów odpowiedzialnych za kadry.

Na rynku PPE gra toczy się głównie pomiędzy TFI. Od lat liderem jest TFI PZU, które obecnie zarządza ponad 280 PPE (tylko w tym roku utworzyło 60 nowych programów), w których zgromadzono kapitał warty ok. 3,8 mld zł. Wysoką aktywność utrzymują także NN Investment Partners TFI, które przejęło w tym roku pałeczkę lidera w zakładaniu nowych programów oraz Esaliens TFI. W niecałe 5 miesięcy KNF zarejestrowała już 115 nowych PPE z NN IP TFI, a liczba prowadzonych przez towarzystwo programów sięga już 260.
 
W przypadku Esaliens TFI mowa jest o 12 nowych PPE (w sumie łącznie 65 programów obejmujących ponad 46 tys. pracowników). - Esaliens wyróżnia fakt, że od dawna koncentrujemy się na wdrażaniu i prowadzeniu programów emerytalnych, dzięki czemu przez 20 lat zbudowaliśmy ogromny kapitał zaufania wśród najbardziej wymagających pracodawców, w tym z branży finansowej, energetycznej czy lotniczej, dla których doświadczenie we wdrażaniu tego typu projektów i bezpieczeństwo operacyjno-inwestycyjne w obsłudze PPE są kluczowe. Chętnie wybieramy skomplikowane, wymagające wdrożenia. Wyznaczamy standardy obsługi na najwyższym poziomie, oferujemy operacyjną elastyczność, którą pracodawcy bardzo doceniają. Dzięki temu Esaliens ma mocną pozycję w TOP3 oferujących PPE w Polsce z udziałem 16% w rynku programów z funduszami inwestycyjnymi. Ostatnio spotkało nas ogromne wyróżnienie – zostaliśmy wybrani do zarządzania polskimi aktywami przez największy fundusz emerytalny świata – mówi Jacek Treumann, członek zarządu w ESALIENS TFI.
 
Na rynku rozpychają się też towarzystwa, które wcześniej nie były aż tak aktywne. PKO TFI w tym roku utworzyło już 55 PPE, niemal podwajając liczbę prowadzonych programów (do 105, co najmniej 9 kolejnych jest w procedowaniu). Aktywa w nich zgromadzone to już 0,4 mld zł.
 
Liczba programów zarządzanych przez Investors TFI wzrosła w niecałe 5 miesięcy tego roku o 17 nowych PPE do 33. W procedowaniu jest jeszcze jeden. - Nowe programy uruchamiamy w dużych firmach, o zatrudnieniu powyżej 250 osób, choć widzimy zainteresowanie również wśród mniejszych. Pozyskujemy je w różny sposób – w części jest to nasza aktywność, a w części zgłaszają się do nas same przedsiębiorstwa lub zatrudnieni przez nie doradcy. Cechą wyróżniającą Investors TFI jest z jednej strony wysoka efektywność zarządzania, a z drugiej – kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu PPE. To właśnie dzięki bardzo dobrym wynikom funduszy od lat jesteśmy nagradzani jako najlepsza krajowa firma zarządzająca funduszami. Co równie ważne, nasz zespół od osiemnastu lat zarządza PPE. Zaufały nam zarówno duże przedsiębiorstwa i międzynarodowe korporacje, jak i małe i średnie firmy prywatne. Dzięki temu wiemy jak wspomóc pracodawców na każdym etapie uruchamiania i prowadzenia tego typu programów. – mówi Grzegorz Dróźdż z Investors TFI.
 
W tym roku wśród TFI oferujących PPE pojawili się też nowi gracze. Pierwsze programy utworzyły TFI BGŻ BNP Paribas (2) oraz AGRO TFI (7).

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

PPEprodukty

Popularne


zobacz także

↑ na górę