Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fundusze z największym udziałem WIG20, mWIG40 i sWIG80

13.05.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: bluebay / Shutterstock.com
Sprawdzamy, które fundusze inwestycyjne upodobały sobie spółki z trzech popularnych indeksów – WIG20, mWIG40 i sWIG80

Dlaczego mielibyśmy zwracać uwagę na to, który indeks gra największą rolę w funduszu? Każdy jest specyficzny. WIG20 to spółki największe, najbardziej płynne – to na nie przede wszystkim zwracają duzi, zagraniczni inwestorzy. W większości są to też spółki z tradycyjnych branż z dużym udziałem Skarbu Państwa, co nie wszystkim odpowiada. Z kolei w indeksie mWIG40 jest wiele ciekawych, dynamicznie rozwijających się spółek, które aspirują do miana największych, ale i wiele takich, które zatrzymały się w rozwoju. W końcu sWIG80 to potencjalna kuźnia dobrych spółek o mniejszej kapitalizacji, ale wiele takich z dużym znakiem zapytania co do przyszłości.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

To sprawia, że wyniki inwestycji opartej w głównej mierze na którymś z tych trzech indeksów różnią się istotnie. Nie szukając daleko – od początku roku do 13 maja indeks WIG20 jest ponad -5,0% pod kreską, podczas gdy notowania mWIG40 są wyżej o prawie +1,0%, a sWIG80 o +11,0%. Zupełnie inaczej było w całym 2018 roku, gdy indeks blue chipów spadł o -7,5%, co i tak było znacznie lepszym wynikiem przy sWIG80, którego notowania spadły aż o -27,6%.

Spójrzmy zatem na fundusze akcji polskich uniwersalnych oraz małych i średnich spółek, w których poszczególne indeksy grały największą rolę. Zacznijmy od WIG20.

Fundusze

Każdy z powyższych co najmniej 60% części akcyjnej portfela (bez uwzględnienia depozytów, środków pieniężnych itd.) miał zainwestowane na koniec 2018 roku w blue chipach. Na podstawie danych ze sprawozdań funduszy widać, że większość z nich zwiększyła zaangażowanie w WIG20 w ostatnich półroczach (z taką częstotliwością publikowane są sprawozdania). Bodaj najbardziej widać to po Alior Stabilnych Spółek, który jeszcze pół rok temu mniej niż połowę portfela akcyjnego ulokowane miał w spółkach z WIG20, podczas gdy na koniec 2018 r. ich udział wzrósł do ponad 80%.

Fundusze a mWIG40

Spółkom z mWIG40 mamy jeden dedykowany fundusz – Ipopema m-INDEKS FIO kat. A. To fundusz pasywny, którego zadaniem jest odzwierciedlać notowania indeksu. W jego przypadku udział spółek z mWIG40 w części akcyjnej portfela to prawie 100%. U pozostałych funduszy, wymienionych w poniższym zestawieniu, według ostatniego sprawozdania udział akcji z mWIG40 wahał się od 68 do 84%. 

Fundusze


Fundusze a sWIG80

Fundusze

Zdecydowanie największy udział spółek z indeksu sWIG80 na k. 2018 r. miał fundusz MetLife Akcji Małych Spółek (ponad 70% części akcyjnej portfela). To przekłada się na wysoką zmienność wyników. W tym roku jest to fundusz o najwyższej stopie zwrotu (+13,5%) wśród wszystkich funduszy akcji polskich. Ale patrząc wstecz i porównując do bezpośrednich konkurentów świetne okresy (2015-2016) przeplatał gorszymi (2017-2018). Pozostałe fundusze z zestawienia znacznie mniej środków – pomiędzy 30 a 50% części akcyjnej – lokują w akcje z sWIG80.

Analizując fundusze akcji polskich warto wiedzieć, czy któryś z nich nie upodobał sobie szczególnie jednego z indeksów. Oczywiście kluczowa jest selekcja spółek przez zarządzającego, ale jeśli od paru okresów sprawozdawczych wyraźnie stawia na akcje z jednego z indeksów, to może nam to w przyszłości ułatwić zrozumienie, skąd się wziął taki, a nie inny wynik.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnemWIG40sWIG80WIG20

zobacz także

↑ na górę