Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2019)

08.05.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
W kwietniowym Rankingu Funduszy Analiz Online nadaliśmy oceny 414 funduszom inwestycyjnym w horyzoncie 12-miesięcznym, z czego 334 funduszy miało wystarczająco długą historię, by otrzymać noty także w okresie 36-miesięcznym

Po raz pierwszy krótkoterminową ocenę otrzymały dwa subfundusze indeksowe utworzonego ponad rok temu parasola inPZU. inPZU Inwestycji Ostrożnych (inPZU SFIO) dostał ocenę przeciętną 3a, natomiast inPZU Obligacje Polskie (inPZU SFIO) – ocenę najwyższą 5a.
Trzem funduszom otwartym po raz pierwszy przyznaliśmy oceny w długim, 36-miesięcznym horyzoncie. Najlepiej wypadł Pekao Obligacji i Dochodu (Pekao Funduszy Globalnych SFIO), który otrzymał 3a. Pekao Obligacji Strategicznych (Pekao Funduszy Globalnych SFIO) zadebiutował z oceną słabszą – 2a i najniższą ocenę 1a otrzymał PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych (PZU FIO Parasolowy).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wśród dłużej działających funduszy na szczególne wyróżnienie w kwietniu zasłużyły MetLife Akcji Polskich oraz PZU Papierów Dłużnych Polonez, które otrzymały najwyższą ocenę 5a po długim okresie słabszej formy (na tle konkurentów). Funduszem dłużnym z oferty TFI PZU od zeszłego roku zarządza Jarosław Karpiński, który miał nieco zmienić jego charakter (na mniej agresywny). Poprawa oceny 12-miesięcznej to głównie efekt lepszych wyników funduszu liczonych w 12-mies. horyzoncie. To zasługa wyjątkowo udanych dwóch miesięcy – w grudniu 2018 i styczniu br. jednostka funduszu zyskała grubo ponad +1 pkt proc. więcej od średniej. W efekcie w zestawieniu rocznych stóp zwrotu fundusz wskoczył na 3 pozycję (na 22 fundusze w grupie).

Ranking

Spadek oceny rankingowej do najniższej 1a odnotowaliśmy natomiast w sumie w 9 przypadkach, wśród których znalazł się m.in. UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO). Mimo tego, że w samym kwietniu (trudnym na rynku długu) uniknął straty w przeciwieństwie do większości konkurentów, to jednak wyniki w skali 12 miesięcy prezentują się nie najlepiej (18 miejsce na 22 fundusze). Zostały one osiągnięte przy stosunkowo wysokim ryzyku, stąd najniższa ocena 1a. Można jednak spodziewać się, że nie będzie zbyt długo przebywał w dolnej części comiesięcznych zestawień. Jest to bowiem fundusz zarządzany przez doświadczonych zarządzających, który niejednokrotnie udowodnił, że zasługuje na zaufanie inwestorów. Potwierdzeniem jest wysoka ocena w Ratingu Analiz Online (4 gwiazdki), bazująca na kryteriach nie tylko ilościowych, ale i jakościowych.

Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę