Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-04-19)

19.04.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Rawpixel.com / shutterstock.com
Tydzień w branży inwestycyjnej zdominował temat przyszłości OFE. Poza tym, doszło do dużych zmian w zarządzie jednego z największych towarzystw w Polsce

Likwidacja OFE staje się faktem


Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Elżbieta Rafalska i Jerzy Kwieciński przedstawili podczas poniedziałkowej konferencji założenia projektu likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Przypomnijmy – do wyboru są dwie opcje:

  • Domyślna – nie podejmujemy żadnego działania i nasze środki zostają przeniesione na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) z potrąceniem opłaty przekształceniowej w wysokości 15%. Środki będą jednak zwolnione z podatku od zysków kapitałowych przy ich wypłacie.

 

  • Alternatywna – składając deklarację, możemy przenieść nasze środki z OFE do ZUS-u, a dokładnie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zapisane zostaną na koncie emerytalnym w ramach I filaru.


Niewiadomych jest mnóstwo, ale projekt ustawy ma pojawić się niebawem. Ten temat absolutnie zdominował tydzień w mediach branżowych. My również poświęciliśmy mu mnóstwo miejsca. Zachęcamy do przeczytania naszych analiz:

Przekształcenie OFE – wybrać IKE czy ZUS?
IKE czy ZUS – na jakie kwoty mogę liczyć?
Ile aktywów może zostać przeniesionych do ZUS-u?
Likwidacja OFE w pigułce

 

Zmiany w zarządzie TFI PZU

Jedno z największych towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce – TFI PZU (ponad 20 mld zł w funduszach publicznych i niepublicznych) – ma nowego prezesa. Został nim Robert Kubin, dotychczasowy dyrektor zarządzający PZU SA i PZU Życie SA, nadzorujący pion inwestycji. Marcin Żółtek, były prezes PZU PTE, obejmie funkcję członka zarządu i będzie odpowiedzialny za projekt „Pracownicze Plany Kapitałowe”, w którym TFI PZU walczy o najwyższe cele. Dotychczasowy prezes TFI PZU Marcin Adamczyk, przejdzie z kolei do PZU S.A. i będzie raportował bezpośrednio do prezesa zarządu, nadzorując między innymi projekty strategiczne w zakresie inwestycji i ekspansji zagranicznej. Do zarządu wchodzi również Dariusz Lasek, dotychczas związany z Skarbiec TFI, a wcześniej z Union Investment TFI. Obejmie również stanowisko Chief Investment Officer.
 

Kolejne towarzystwo zarejestrowało fundusz pod PPK

Już co najmniej 10 funduszy pod PPK różnych instytucji zarządzających zostało zarejestrowanych w sądzie. Ostatnio poinformował o tym TFI Allianz Polska. Kolejny etap to wpis do ewidencji w Polskim Funduszu Rozwoju. To warunek konieczny, aby móc przedstawiać ofertę PPK pracodawcom. Jak podaje „Rzeczpospolita” najbliżej tego są trzy towarzystwa funduszy: PKO TFI, AXA TFI oraz TFI PZU.
 

Miesiąc odpływów z funduszy inwestycyjnych

Na siedem ostatnich miesięcy sześć skończyło się ujemnym bilansem sprzedaży funduszy inwestycyjnych. W marcu odnotowaliśmy -1,6 mld zł odpływów netto. Najwięcej z funduszy aktywów niepublicznych (-444 mln zł netto), akcyjnych (-368 mln zł) oraz absolutnej stopy zwrotu (-302 mln zł).
 

W tym tygodniu w analizach.player wystąpili:

Mec. Julia Trzmielewska z Kancelarii Gessel – stanowisko UKNF w sprawie tzw. zachęt, gold plating.

Grzegorz Kaliszuk z Allianz Polska – optymalizacja oferty dla klientów, ograniczenie objętości dokumentacji przekazywanej klientom.

Wojciech Białek, analityk – prognozy rynkowe, sytuacja na rynkach akcji i obligacji.

Krzysztof Nowak, Mercer – stopy zwrotu w PPK, przyszłość OFE

Zachęcamy do obejrzenia również relacji wideo z panelu rynkowego, który odbył się 13 marca podczas konferencji Fund Forum.
 
Wojciech Kiermacz
Analizy Online

 

TAGI:

OFEpodsumowanie tygodniaprzyszłość OFE

zobacz także

↑ na górę