Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-04-05)

05.04.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: estherpoon / Shutterstock.com
Przyszłość OFE, najnowsze zestawienie instytucji zarządzających PPK i raport o wynikach funduszy – to niektóre z najpopularniejszych tekstów na naszym serwisie w mijającym tygodniu

Przyszłość OFE – 100% na prywatne konta?

Informacją tygodnia są doniesienia w sprawie przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak podaje „Super Express” oraz PAP Biznes rząd poważnie rozważa przeniesienie 100% aktywów zgromadzonych w OFE (162 mld zł) na prywatne konta emerytalne Polaków (IKE lub IKZE). Zwolennikiem pomysłu jest Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem pomogłoby to odbudować zaufanie do rynku kapitałowego. Według nieoficjalnych doniesień decyzję o przyszłości OFE mamy poznać już w kwietniu.

Kto będzie oferować PPK?

Zbliża się termin, w którym pracodawcy zatrudniający pow. 250 pracowników muszą wybrać instytucję zarządzającą Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). W ciągu najbliższych kilku tygodni mamy poznać ofertę PPK. Pierwsze plany wystartują już 1 lipca. Tymczasem około jedna czwarta największych firm nie podjęła jeszcze żadnych kroków związanych z ich utworzeniem, wynika z danych firmy Deloitte. Według naszych informacji ofertę PPK przedstawi ponad 20 instytucji – zarówno TFI, jak i PTE oraz TU.
 
Instytucje pracujące nad ofertą PPK


Ilu pracowników przystąpi do PPK?

Według ostrożnych szacunków, w pierwszym półtorarocznym okresie działania Pracowniczych Programów Kapitałowych przystąpi do nich połowa uprawnionych, później liczba uczestników będzie wzrastać - ocenia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. To zdaniem wiceprezesa konserwatywne założenia, co i tak oznacza olbrzymią grupę 6 mln pracowników.

Tym będzie łatwiej wypisać się z PPK, bowiem Ministerstwo Finansów znacząco uprościło deklarację rezygnacji w stosunku do poprzedniej wersji. Już nie trzeba będzie składać siedmiu podpisów. Wystarczy jeden.
 

Alior wycofuje się z pomocy klientom funduszy WI

Mimo początkowych deklaracji, Alior Bank wycofuje się z pomocy pokrzywdzonym klientom funduszy WI. Kancelaria prawna, wynajęta przez Aliora, poinformowała klientów banku, że ten wbrew wcześniejszym zapewnieniom, nie będzie finansował pozwów grupowych przeciwko Raiffeisenowi – dystrybutorowi, a obecnie likwidatorowi funduszy. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że o ostatecznej decyzji Aliora przesądziły m.in. wątpliwości prawne związane z możliwością finansowania pozwu przeciwko innemu bankowi.
 

Wyniki funduszy inwestycyjnych w marcu

Marzec kończy świetny kwartał na rynkach kapitałowych. W przeciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku indeks MSCI AC World wzrósł o +11,6%. W marcu rynki kapitałowe nieco zwolniły tempo (+1,0%). Najwyższe stopy zwroty wypracowały fundusze akcji chińskich i indyjskich. Dobre wyniki odnotowały również fundusze akcji polskich małych i średnich spółek. W Lidze Ekspertów Analiz Online pierwsze miejsce w marcowym rankingu strategii ofensywnych i defensywnych zajął Jan Żuralski z Private Wealth Consulting.
 

Zmiany w zarządzie Alior TFI

Z początkiem kwietnia funkcję prezesa Alior TFI objął Dariusz Szwed, który jednocześnie nadal będzie pełnić funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku. Stanowisko członka zarządu objął natomiast Artur Włoch, wcześniej związany z Opera TFI.
 

Ranking lokat bankowych w kwietniu

W najnowszym rankingu lokat bankowych na czele bez zmian – w kwietniu najwyższe oprocentowanie (4,00%) oferuje Nest Bank (Nest Lokata Witaj), Idea Bank (Lokata Happy) i Getin Bank (Lokata Mobilna).
 

Inwestycyjna Azja

W tym tygodniu na Analizach.player opublikowaliśmy rozmowę z Georgem Efstathopoulosem z Fidelity International. Pytaliśmy zarządzającego o dekadę zmian na azjatyckich rynkach kapitałowych.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

Alior BankAlior TFIanalizy.playerlokaty bankoweOFEpodsumowanie tygodniaPPKprzyszłość OFEWI investmentswyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę