Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - marzec 2019

29.03.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy

  • Marzec jest kolejnym miesiącem wyraźnej słabości warszawskiej giełdy na tle głównych światowych giełd. Mówimy tutaj o blisko 0,5% spadku indeksu WIG20 w marcu. Licząc od początku roku, jest to ok. 3-procentowy wzrost na tle ok 8% zwyżki indeksu rynków wschodzących i indeksu niemieckich spółek (DAX) oraz kilkunastoprocentowych wzrostów indeksów amerykańskich. Słabość widać we wszystkich sektorach, a obroty od dłuższego czasu pozostają bardzo niskie.
  • Europejskim rynkom pomogła zapowiedź TLTRO przez ECB. Dodatkowe wsparcie płynnościowe dla sektora finansowego rozbudziło nadzieje inwestorów giełdowych, pomimo wyraźnego obniżenia perspektyw wzrostu gospodarczego oraz inflacji w strefie euro. Europa to także miejsce wyraźnie słabnących indeksów PMI, które potwierdzają tendencję spadkową w przemyśle.
  • FED obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego i inflacji oraz oczekiwania dotyczące tempa i skali przyszłych podwyżek stóp. Tak diametralna zmiana optyki przedstawicieli rezerwy federalnej przyczyniła się do odwrócenia krzywej rentowności. Rentowność obligacji 3 miesięcznych przekroczyła rentowność  obligacji 10-letnich.
  • ​W marcu opublikowane zostały dane o wyraźnym spadku dynamik importu i eksportu w Chinach.

Perspektywy


  • W horyzoncie najbliższych tygodni może pojawić się wyraźniejsza korekta na światowych rynkach akcji.
  • ​Wszystkie trzy katalizatory wzrostu na rynkach akcji zostały naszym zdaniem wyczerpane. Niemniej jednak podpisanie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami w dalszym ciągu może wywołać pozytywny impuls dla rynków akcji. Naszym zdaniem będzie to z większą korzyścią dla regionu rynków wschodzących, dlatego preferencja EM ponad DM może być wciąż atrakcyjna.
  • Większa podaż polskich obligacji skarbowych w związku z ekspansywną polityką fiskalną przyczyni się do wyższego deficytu w Polsce w 2019 i 2020 roku oraz będzie wywierać presję na wzrost rentowności na długim końcu krzywej.
  • Fakt odwrócenia krzywej rentowności w USA zazwyczaj był prognostykiem zbliżającej się recesji, natomiast moment jej nadejścia zwykle był odroczony o kolejne ok. 12 miesięcy.
  • Oczekiwane pogorszenie momentum wynikowego w USA - analitycy szacują spadek EPS o 3,7% w 1Q 2019. W przypadku potwierdzenia powyższych estymacji, będzie to pierwszy spadek wyników r/r od 2Q 2016) przy prognozowanym wskaźniku P/E powyżej długoterminowej średniej.Marcin Wiński
Członek Zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wiński


Pozostałe komentarze

14
paź
Empty-hex
Dobry czas dla spółek paliwowych
9
paź
Empty-hex
Wojny handlowe wpływają na światowy wzrost gospodarczy
Wrześniowa korekta na rynku obligacji okazją do tańszych zakupów
8
paź
Empty-hex
Europejskie instrumenty o stałym dochodzie oferują wartość nawet przy ujemnej rentowności
7
paź
Empty-hex
Millennium: komentarz miesięczny
3
paź
Empty-hex
Inwestycje z innej epoki
Złoto odrabia straty
1
paź
Empty-hex
Saxo Bank: liczymy na 2020r.
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę