Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - marzec 2019

29.03.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy

  • Marzec jest kolejnym miesiącem wyraźnej słabości warszawskiej giełdy na tle głównych światowych giełd. Mówimy tutaj o blisko 0,5% spadku indeksu WIG20 w marcu. Licząc od początku roku, jest to ok. 3-procentowy wzrost na tle ok 8% zwyżki indeksu rynków wschodzących i indeksu niemieckich spółek (DAX) oraz kilkunastoprocentowych wzrostów indeksów amerykańskich. Słabość widać we wszystkich sektorach, a obroty od dłuższego czasu pozostają bardzo niskie.
  • Europejskim rynkom pomogła zapowiedź TLTRO przez ECB. Dodatkowe wsparcie płynnościowe dla sektora finansowego rozbudziło nadzieje inwestorów giełdowych, pomimo wyraźnego obniżenia perspektyw wzrostu gospodarczego oraz inflacji w strefie euro. Europa to także miejsce wyraźnie słabnących indeksów PMI, które potwierdzają tendencję spadkową w przemyśle.
  • FED obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego i inflacji oraz oczekiwania dotyczące tempa i skali przyszłych podwyżek stóp. Tak diametralna zmiana optyki przedstawicieli rezerwy federalnej przyczyniła się do odwrócenia krzywej rentowności. Rentowność obligacji 3 miesięcznych przekroczyła rentowność  obligacji 10-letnich.
  • ​W marcu opublikowane zostały dane o wyraźnym spadku dynamik importu i eksportu w Chinach.

Perspektywy


  • W horyzoncie najbliższych tygodni może pojawić się wyraźniejsza korekta na światowych rynkach akcji.
  • ​Wszystkie trzy katalizatory wzrostu na rynkach akcji zostały naszym zdaniem wyczerpane. Niemniej jednak podpisanie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami w dalszym ciągu może wywołać pozytywny impuls dla rynków akcji. Naszym zdaniem będzie to z większą korzyścią dla regionu rynków wschodzących, dlatego preferencja EM ponad DM może być wciąż atrakcyjna.
  • Większa podaż polskich obligacji skarbowych w związku z ekspansywną polityką fiskalną przyczyni się do wyższego deficytu w Polsce w 2019 i 2020 roku oraz będzie wywierać presję na wzrost rentowności na długim końcu krzywej.
  • Fakt odwrócenia krzywej rentowności w USA zazwyczaj był prognostykiem zbliżającej się recesji, natomiast moment jej nadejścia zwykle był odroczony o kolejne ok. 12 miesięcy.
  • Oczekiwane pogorszenie momentum wynikowego w USA - analitycy szacują spadek EPS o 3,7% w 1Q 2019. W przypadku potwierdzenia powyższych estymacji, będzie to pierwszy spadek wyników r/r od 2Q 2016) przy prognozowanym wskaźniku P/E powyżej długoterminowej średniej.Marcin Wiński
Członek Zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wiński

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

17
cze
Empty-hex
Fed pomoże rynkowi akcji
11
cze
Empty-hex
Sprawdzony wskaźnik o krok od sygnału ... kupna
10
cze
Empty-hex
Pod batutą Trumpa
7
cze
Empty-hex
Podsumowanie maja na rynkach
31
maj
Empty-hex
Kłopoty Idea Banku i Getin Banku mogą obciążyć cały sektor bankowy
30
maj
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - maj 2019
23
maj
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: barbarzyński relikt nadal w cenie
22
maj
Empty-hex
Quercus TFI: Korekta akcji spółek zagranicznych. Dobry moment na zakup
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę