Powrót złota do dynamicznych zwyżek

21.03.2019 | SUPERFUND TFI
Początek bieżącego tygodnia na rynku złota był spokojny. Notowania tego kruszcu oscylowały tuż powyżej poziomu 1300 USD za uncję, wyczekując na najważniejsze wydarzenie bieżącego tygodnia, czyli środowe informacje ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Komunikat Fed dotyczący stóp procentowych oraz późniejsze informacje ze strony przedstawicieli tej organizacji faktycznie okazały się kluczowym punktem środowej sesji, zarówno na rynkach walut, jak i na rynku złota. Amerykański Fed, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał poziom stóp procentowych bez zmian, w przedziale 2,25-2,50%. Jednocześnie zasygnalizowane zostało, że bieżący rok już nie przyniesie podwyżek stóp procentowych, jednak możliwa jest jedna podwyżka w przyszłym roku. Fed zaprzestał także redukcji sumy bilansowej, czyli procesu rozpoczętego półtora roku temu.
 
Jednak można mieć wątpliwości także co do tego, czy jakakolwiek podwyżka stóp będzie miała miejsce także w 2020 roku, biorąc pod uwagę ogólne gołębie stanowisko Fed. Bank obniżył prognozy dynamiki wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych oraz potwierdził, że inflacja spowolniła ze względu na niższe ceny energii.
 
Jerome Powell, również zgodnie z oczekiwaniami, wypowiadał się jednak w spokojnym tonie. Oczekuje on, że gospodarka USA będzie się rozwijała w solidnym tempie, nawet jeśli będzie ono niższe niż w poprzednim roku. Powell dostrzega spowolnienie gospodarcze w Europie, ale jednocześnie uznaje, że Stary Kontynent jest daleki od recesji. Natomiast w kwestii Chin szef Fed oczekuje, że tamtejszy wzrost gospodarczy ustabilizuje się na atrakcyjnym poziomie.
 
Zarówno Powell, jak i cała Rezerwa Federalna, utrzymują, że sytuacja w amerykańskiej i globalnej gospodarce nie jest zła, chociaż jest gorsza niż w ubiegłym roku. To oznacza, że gołębi ton tej instytucji może się utrzymać.  Taka sytuacja wywołuje presję na spadek wartości dolara, co sprzyja wzrostom notowań złota. Już w czwartek rano notowania kruszcu poruszają się na najwyższym poziomie od końca lutego, sięgając niemal 1320 USD za uncję.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychPaweł Grubiakzłoto


Pozostałe komentarze

14
paź
Empty-hex
Dobry czas dla spółek paliwowych
9
paź
Empty-hex
Wojny handlowe wpływają na światowy wzrost gospodarczy
Wrześniowa korekta na rynku obligacji okazją do tańszych zakupów
8
paź
Empty-hex
Europejskie instrumenty o stałym dochodzie oferują wartość nawet przy ujemnej rentowności
7
paź
Empty-hex
Millennium: komentarz miesięczny
3
paź
Empty-hex
Inwestycje z innej epoki
Złoto odrabia straty
1
paź
Empty-hex
Saxo Bank: liczymy na 2020r.
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę