Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-03-15)

15.03.2019 | Wojciech Kiermacz
Konferencja Fund Forum, nowy prezes Skarbca i przyspieszona likwidacja funduszy Altus TFI – tak upłynął poprzedni tydzień na rynku funduszy inwestycyjnych

9. Fund Forum za nami

W środę odbyła się największa konferencja dotycząca rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Podczas 9. Fund Forum Analiz Online poruszone były tematy spadających opłat, funduszy indeksowych, PPK czy mifidu. Zachęcamy do przeczytania podsumowania konferencji oraz relacji z poszczególnych wystąpień:

Fundusze indeksowe - instrukcja obsługi po polsku
PPK wchodzą na parkiet
Taniej, ale czy lepiej? Skutki obniżenia opłat w funduszach
Początek końca czy koniec początku - co z tą recesją
MiFID II – klient czy compliance, oto jest pytanie

Więcej materiałów z konferencji już wkrótce.
 

Aktywa i napływy do funduszy inwestycyjnych w lutym


W lutym aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o +0,4 mld zł do 259,2 mld zł. Przyczynił się do tego zarówno dodatni wynik zarządzania jak i przewaga wpłat nad wypłatami. Warto odnotować dodatni bilans sprzedaży w funduszach akcji polskich małych i średnich spółek (+45 mln zł netto) i zagranicznych (+65 mln zł). Tradycyjnie najwięcej pozyskały fundusze dłużne, bo prawie +0,5 mld zł).


 

Altus TFI przyspieszył likwidację


Likwidacja czterech funduszy Altus TFI: ALTUS Akcji, ALTUS Aktywnego Zarządzania, ALTUS Stabilnego Wzrostu, ALTUS Optymalnego Wzrostu, kończy się sporo przed czasem. Pierwotnie likwidacja miała potrwać do 31 marca 2020 r. Jednak w związku z tym, że zbyto wszystkie aktywa funduszy towarzystwo przyspieszyło proces i z dniem 7 marca odkupiło wszystkie jednostki uczestnictwa oraz rozpoczęło wypłaty uzyskanych środków ich uczestnikom. W przypadku dwóch pozostałych funduszy: ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego i ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy, towarzystwo zbyło znaczną część aktywów i zdecydowało się na wypłatę proporcjonalnej części aktywów.

Roszady kadrowe w Skarbcu i zmiany w Aviva PTE


Rada Nadzorcza Skarbiec Holding powołała z dniem 13 marca 2019 r. Annę Milewską na stanowisko prezesa zarządu spółki oraz prezesa zarządu Skarbiec TFI. Dotychczas była ona pełniącą obowiązki prezesa, po tym jak Rada Nadzorcza odwołała Ewę Radkowską-Świętoń. Z kolei na stanowisko prezesa Aviva PTE powołano Macieja Karasińskiego, który zastąpił Michała Herbicha.

Pozostałe informacje z rynku funduszy inwestycyjnych:


Aviva wprowadzi ofertę PPK poprzez TFI
Quercus TFI w 2018 r. miało 21,1 mln zł zysku netto
iWealth: nowi partnerzy oraz dalszy rozwój usługi wealth management
KNF nałożyła na Copernicus Capital TFI karę

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

 

TAGI:

aktywa TFIAltus TFIAviva PTEFund Forumpodsumowanie tygodniasaldo wpłat i wypłatSkarbiec TFI

zobacz także

↑ na górę