Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (luty 2019)

11.03.2019 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
Po bardzo udanym styczniu, w lutym dynamika wzrostów nieco wyhamowała. Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu cały czas nie wygląda dobrze

Po bardzo udanym styczniu, w którym indeks MSCI AC World odzwierciedlający koniunkturę na kilkudziesięcu największych giełdach z całego świata zyskał +7,8%. W lutym dynamika wzrostów nieco wyhamowała. Wartość wspomnianego indeksu wzrosła o +2,5%. Szczególnie dobrze wypadły rynki rozwinięte – najlepiej poradziły sobie giełdy w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Miniony miesiąc był mniej udany dla inwestujących na krajowym rynku akcji. Główny indeks szerokiego rynku WIG stracił -0,8%, głównie przez duże spółki (WIG20 zakończył miesiąc ze stratą -2,0%). Na tym tle nieźle radziły sobie spółki małe i średnie, które kontynuowały rozpoczęte kilka tygodni wcześniej wzrosty. To wspierało fundusze absolutnej stopy zwrotu, choć w przypadku badanej przez nas skuteczności było tylko nieznacznie lepiej niż przed miesiącem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przypomnijmy, że w naszym raporcie za „skuteczny” fundusz absolutnej stopy zwrotu uznajemy taki fundusz, który w ostatnich trzech latach miał jak najwięcej dodatnich przesuwanych rocznych stóp zwrotu (takich okresów jest 24). Chodzi więc o regularność w osiąganiu dodatnich wyników, która z definicji powinna charakteryzować każdy fundusz absolutnej stopy zwrotu.

Skuteczność

Wciąż 100-proc. skutecznością może pochwalić się jedynie Opera Alfa-plus.pl. Pozycję lidera utrzymuje od lipca ubiegłego roku i na razie nic nie wskazuje na to, żeby inny fundusz absolutnej stopy zwrotu wyprzedził go pod tym względem.

W przypadku pozostałych funduszy w większości przypadków skuteczność się pogorszyła – wydłużyła się bowiem seria ujemnych 12-miesięcznych wyników (przesuwanych co miesiąc). Jedynymi funduszami, które poprawiły swoje wyniki były: Allianz Structured Return, który w ostatnich 12 miesiącach zarobił +3,5% oraz Superfund RED z wynikiem +1,8%.

Skuteczność

W przypadku publicznych funduszy zamkniętych (ich certyfikaty są notowane na giełdzie) na czele bez zmian: Opera Za 3 Grosze FIZ oraz PZU FIZ Akord z ponad 80-proc. skutecznością.

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę