Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy (2019-03-08)

08.03.2019 | Anna Zalewska
Publikacja raportów o wynikach funduszy, zmiana w ofercie funduszy indeksowych PKO TFI, kilka zmian kadrowych - tak upływa mijający tydzień

Pierwszy tydzień miesiąca oznacza wysyp raportów podsumowujących ubiegły miesiąc. Luty przyniósł kontynuację dobrej passy na rynkach kapitałowych, choć z nieco mniejszą mocą. W efekcie większość funduszy inwestycyjnych wypracowała dodatni wynik (zobacz: Raport o wynikach funduszy). Bardzo dobrze wypadły rynki rozwinięte, których indeks MSCI DM World zyskał +2,8%. Największe wzrosty obserwowano w Europe Zachodniej oraz na rynku amerykańskim. I to właśnie fundusze inwestujące na tych rynkach zarobiły w lutym najwięcej – wszystkie fundusze z grup akcji europejskich, amerykańskich oraz globalnych rynków rozwiniętych wypracowały zysk. W sześciu przypadkach przekroczył on +5%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Nieźle radziły sobie także portfele uczestników Ligi Ekspertów (do których dołączyli w marcu przedstawiciele BPS TFI) – wszystkie portfele ofensywne wypracowały zysk, nieco słabiej wypadły portfele defensywne (Luty w Lidze Ekspertów: Europa i USA dały zarobić).

Również otwarte fundusze emerytalne (OFE) zakończyły miesiąc z dodatnim wynikiem – zarobiły średnio +0,4%.

Najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia


Największą popularnością w tym tygodniu cieszył się tekst PKO TFI zmienia ofertę funduszy indeksowych. PKO TFI dodało do oferty fundusz odwzorowujący zachowanie polskiego rynku akcji. W sumie oferuje 5 funduszy indeksowych.

Na drugim miejscu znalazł się tekst - Największy fundusz emerytalny na świecie współpracuje z Esaliens TFI. Norges Bank Investment Management zarządzający największym państwowym funduszem emerytalnym na świecie nawiązał współpracę z Esaliens TFI, po tym jak ją wypowiedział Altusowi TFI i Rockbridge TFI. Szczegóły współpracy nie są znane. Znana jest natomiast wartość inwestycji norweskiego funduszu na polskim rynku akcji – na koniec 2018 roku w jego portfelu były akcje 114 polskich spółek o wartości 1,4 mld USD.

Poza tym informacją tygodnia było zatrzymanie przez CBA podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej. Chodzi m.in. o twórcę W Investments Piotra W. Sąd przychylił się do wniosku śledczych o areszt dla niego i innych menedżerów spółki. Według nich zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Celem było wyłudzenie znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego przez ogłoszenie upadłości  W wyniku działania grupy ponad 2 tys. osób miało stracić 600 mln zł .

Tymczasem Pekao TFI wzmocniło zespół zarządzania akcjami. Od marca 2019 r. do zespołu towarzystwa dołączyli Andrzej Kubacki na stanowisku dyrektora zespołu zarządzania akcjami oraz Piotr Stopiński jako zastępca dyrektora.

Warto też zapoznać się z powodami, dlaczego małe spółki są obecnie na celowniku inwestorów.

Analizy Online

TAGI:

podsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę