Dzień kobiet w TFI

08.03.2019 | Anna Zalewska
Źródło: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com
Na blisko 280 zarządzających, funduszami zarządza zaledwie 11 kobiet (czyli 4%). Relatywnie mało kobiet osiąga także możliwe najwyższe stanowisko w TFI, nieco lepiej jest w PTE

Udział kobiet w zarządach TFI kształtuje się od lat w przedziale 12-16%, ostatnio wzrósł on do 17%. Mimo to, tylko w 8 towarzystwach na 64 istniejące, kobieta piastuje stanowisko prezesa (13%). To wskaźnik niższy od średniej dla krajowych firm, która według najnowszej edycji badania „Women in business” Grant Thornton, wynosi 16% (globalna średnia to 15%).
 
Nieco lepiej wyglądają statystyki dla rynku emerytalnego. Udział kobiet w zarządach instytucji wynosi 16%, ale już na 10 PTE kobieta pełni funkcję prezesa w 2 firmach (Justyna Dymek w MetLife PTE oraz Ludmiła Falak-Cyniak w Aegon PTE), czyli udział wynosi równo 20%. Wśród zarządzających funduszami emerytalnymi nie ma jednak ani jednej kobiety. W towarzystwach ubezpieczeń na życie 18% członków zarządów to kobiety, a na stanowisku prezesa znajdziemy zaledwie jedną panią – Anetę Podyma-Milczarek w Unum Życie TUiR.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

kobiety w TFI - prezes

Rzadko można spotkać kobietę także wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Ze zgromadzonych przez nas danych wynika, że na blisko 280 specjalistów pań jest tylko 11 (4%), dodatkowo jedna zarządza z Niemiec w ramach Franklin Templeton. Choć liczba ta jest w miarę stała, to zmieniają się kryjące za nią panie.

Zarządzające w TFI
 
W ostatnich miesiącach z grona zarządzających zniknęły Magdalena Łapsa (zarządzająca w TFI PZU) oraz Izabela Sajdak, która niedawno opuściła BPS TFI. Na naszą minilistę wskoczyła natomiast Izabela Owczarek, która od stycznia tego roku zarządza portfelem dłużnym w MetLife TFI, a z grupą Grupą MetLife związana jest od maja 2015 roku. Na rynku finansowym jest od 2000 roku, a doświadczenie zawodowe zdobywała w kraju i za granicą w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Większość pań w zespołach zarządzających związana jest z rynkiem kapitałowym od początku swojej kariery zawodowej. Ukończyły głównie kierunki finansowe na różnych uczelniach, wśród których najczęściej pojawia się Szkoła Główna Handlowa.

Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet życzymy wielu kolejnych sukcesów zawodowych.

/az

zobacz także

↑ na górę