Największy fundusz emerytalny na świecie współpracuje z Esaliens TFI

06.03.2019 | Anna Zalewska
Źródło: Samot / Shutterstock.com
Norges Bank Investment Management zarządzający największym państwowym funduszem emerytalnym na świecie nawiązał współpracę z Esaliens TFI

Norges Bank Investment Management, zarządzający funduszem The Government Pension Fund Global, w zeszłym roku wypowiedział umowę na zarządzanie portfelem Altusowi TFI oraz Rockbridge TFI. Polskim partnerem funduszu zostało natomiast Esaliens TFI. Można się o tym dowiedzieć, zapoznając się z listą spółek, z którymi współpracuje norweska instytucja. Szczegóły współpracy nie są znane. Wiadomo jedynie, że w przypadku Altusa umowa dotyczyła portfela wartego na koniec sierpnia zeszłego roku 483 mln USD, czyli około 1,8 mld zł, a w przypadku Rockbridge TFI - 370 mln USD. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Fundusz emerytalny Government Pension Fund Global często jest nazywany norweskim funduszem naftowym. Gromadzi pieniądze na wypadek, gdy w przyszłości skończą się dochody z wydobycia ropy i gazu, na którym Norwegowie zbudowali swoje bogactwo. Środki na inwestycje pochodzą ze sprzedaży surowców. Jego aktywa na koniec 2018 roku warte były 8,3 bln koron norweskich (ponad 3,5 bln zł). Są one inwestowane m.in. poza Norwegią przy współpracy z zewnętrznymi instytucjami, w tym w Polsce.

Poniżej przedstawiona jest wartość aktywów funduszu norweskiego ulokowanych na polskim rynku akcji.


W ostatnim roku wyraźnie wzrosło zaangażowanie funduszu na polskim rynku. Na koniec grudnia w portfelu funduszu były akcje 114 polskich spółek (o 23 więcej niż rok wcześniej) o wartości blisko 12,1 mld koron (ponad 50% więcej niż na koniec 2017 roku).

Jak czytamy w dzisiejszym „Parkiecie”, nagły wzrost zainteresowania Norwegów GPW to bezpośredni efekt tego, że od września ub.r. według klasyfikacji FTSE Polska jest rynkiem rozwiniętym, a nie wschodzącym. Indeksy FTSE są bowiem podstawą polityki inwestycyjnej Norges Banku. Udział akcji z każdego dojrzałego rynku Europy w portfelu jest 2,5-krotnie większy niż ich udział w globalnym indeksie FTSE All World, podczas gdy w przypadku rynków wschodzących waga jest większa 1,5-krotnie. Dzięki temu, docelowy udział Polski w portfelu akcji funduszu zwiększył się do 0,25%, a rzeczywisty do 0,22%. To sugeruje, że fundusz nie skończył jeszcze zakupów w Polsce, czytamy w Parkiecie.

/az

TAGI:

ESALIENS TFIGlobalny Fundusz Emerytalny Norwegii

zobacz także

↑ na górę