Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - luty 2019

05.03.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy

  • Początek roku przyniósł silną reakcję inwestorów na zmianę retoryki Rezerwy Federalnej oraz na liczne, pozytywne komentarze ze strony Trumpa względem szansy na podpisanie porozumienia handlowego z Chinami. Choć termin ostatecznego terminu został przesunięty, to jednak zostało to uzasadnione istotnymi postępami prac, oraz realną szansą na przyszłe porozumienie.
  • Indeksy rynków akcji odnotowały imponujące wzrosty, indeks S&P500 odnotował dziewięć tygodni wzrostów pod rząd.
  • Wyniki spółek okazały się lepsze od oczekiwań, głównie za sprawą obniżonych oczekiwań, niemniej jednak ich odsetek systematycznie maleje.
  • Wyceny na amerykańskich obligacjach skarbowych wskazują, że inwestorzy istotnie skorygowali swoje oczekiwania co do ścieżki podwyżek stóp. Obecnie nie oczekują żadnego ruchu ze strony Fedu do końca roku. 
  • Ponad 90% spółek z indeksu S&P500 jest notowanych powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, przy braku wsparcia ze strony fundamentów makroekonomicznych oraz w środowisku negatywnych rewizji wyników

Perspektywy  • Wszystkie trzy katalizatory wzrostu na rynkach akcji zostały naszym zdaniem wyczerpane. Niemniej jednak podpisanie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami w dalszym ciągu może wywołać pozytywny impuls dla rynków akcji. Naszym zdaniem będzie to z większą korzyścią dla regionu rynków wschodzących, dlatego preferencja EM ponad DM może być wciąż atrakcyjna.
  • Obniżenie oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych w USA sprawia, że powstaje przestrzeń do ewentualnego ruchu rentowności w górę.
  • Polski rynek akcyjny powinien także być wspierany kolejnym, zapowiedzianym przez rząd, pakietem fiskalnym, w szczególności powinny zyskiwać spółki z segmentu konsumenckiego.
  • Nowy pakiet socjalny w Polsce, szacowany na dodatkowe 40 mld pln rocznie, powinien z kolei negatywnie przełożyć się na zachowanie cen obligacji rządowych. Spodziewamy się dalszego wystromienia krzywej dochodowości.
  • Dalsza niepewność w sprawie Brexitu. Oczekiwane jest przesunięcie terminu porozumienia poza termin  29 marca 2019, co obniża ryzyko wyjścia bez umowy.

Marcin Wiński
Członek Zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wiński

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
21
maj
Empty-hex
Superfund TFI: dobre nastroje na rynku ropy
19
maj
Empty-hex
Superfund TFI: złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia
18
maj
Empty-hex
P. Kuczyński: realia z wolna docierają do inwestorów?
15
maj
Empty-hex
AXA TFI: Nasdaq odrobił marcowe straty
Saxo: prawdziwym zabójcą jest koronawirusowe bezrobocie
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę