Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (luty 2019)

04.03.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Za nami kolejny udany miesiąc na globalnych rynkach akcji, nieco słabszy na rynku długu. Zysk wypracowało 2/3 funduszy

Za nami kolejny udany miesiąc na globalnych rynkach akcji, którym sprzyjała odwilż w negocjacjach handlowych pomiędzy USA i Chinami. Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wydłużeniu terminu dalszych rozmów, a co za tym idzie opóźnieniu terminu wprowadzenia ceł na towary importowane z Chin, została przez rynki pozytywnie odebrana.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Średnie stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych (luty 2019)

Indeks MSCI AC World[1], po tym jak w styczniu zyskał +7,8%, najwięcej od ponad 7 lat, luty zakończył z +2,5% zyskiem. Bardzo dobrze wypadły rynki rozwinięte, których indeks MSCI DM World zyskał +2,8%. Największe wzrosty obserwowano w Europe Zachodniej oraz na rynku amerykańskim. I to właśnie fundusze inwestujące na tych rynkach zarobiły w lutym najwięcej – wszystkie fundusze z grup akcji europejskich, amerykańskich oraz globalnych rynków rozwiniętych wypracowały zysk. W sześciu przypadkach przekroczył on +5%, m.in. w Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) +6,7%, Skarbiec Top Brands (Skarbiec FIO) +6,2% oraz Caspar Akcji Europejskich (Caspar Parasolowy FIO) +5,9%.

Miniony miesiąc był mniej udany dla inwestujących na krajowym rynku akcji. Główny indeks szerokiego rynku WIG stracił -0,8%, głównie przez duże spółki (WIG20 zakończył miesiąc ze stratą -2,0%). Na tym tle nieźle radziły sobie spółki małe i średnie, które kontynuowały rozpoczęte kilka tygodni wcześniej wzrosty. Indeks najmniejszych spółek sWIG80 zyskał nawet +5,0%. I to właśnie fundusze akcji małych i średnich spółek były w lutym wyraźnie lepsze od funduszy akcji polskich uniwersalnych, kończąc miesiąc ze średnim wynikiem +2,3%. W tej grupie wyróżnił się MetLife Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO), którego jednostki zdrożały o +5,0%. Niewiele mniej zarobił Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek (Rockbridge FIO Parasolowy) +4,7%. W przypadku funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii wyniki były słabsze, ponad połowa z nich zakończyła miesiąc ze stratą (średni wynik to -0,2%). Najlepiej wypadły natomiast te fundusze, które w większym stopniu stawiają na mniejsze spółki, a wśród nich – Quercus Agresywny (+2,8%).

Średnie wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Mniej powodów do zadowolenia mają inwestujący w fundusze obligacji. Ich ceny się wahały, a w przypadku polskich instrumentów – spadły. Rentowność naszych 10-latek istotnie wzrosła, przekraczając 2,9%, co było pokłosiem zapowiedzi znacznego wzrostu wydatków budżetowych przekazanych podczas konwencji PiS. Zapowiedziano na niej objęcie programem 500+ także pierwszego dziecka oraz tzw. 13-tki dla emerytów, zaś koszt wprowadzenia całego programu szacowany jest na 35-40 mld zł.

Indeks obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu IROS stracił w lutym -0,48%, straty poniósł też co drugi fundusz polskich papierów dłużnych (fundusze skarbowe długoterminowe zakończyły miesiąc średnio -0,40% pod kreską). Na tym tle najlepiej wypadły fundusze inwestujące w dług korporacyjny, dla których był to drugi z rzędu udany miesiąc. W lutym zarobiły średnio +0,29%, w tym dwa fundusze ponad +0,7% (Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych oraz Millennium Obligacji Korporacyjnych).

Z 23 wyodrębnionych przez nas grup funduszy najsłabiej w lutym wypadły fundusze akcji tureckich, które straciły średnio -0,5%. Po świetnym styczniu, w którym zyskały średnio +14,9%, to one są liderem tegorocznego zestawienia z wynikiem +14,4%.
 
Zespół Analiz Online


[1] MSCI AC World odzwierciedla zachowanie 23 głównych indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych i 24 z krajów wschodzących

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze dłużnefundusze dłużne polskie korporacyjnefundusze dłużne polskie papiery skarbowefundusze złotawyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę