Powrót kapitału na początku roku

27.02.2019 | Union Investment TFI
Mimo symptomów widocznego spowolnienia gospodarczego na rynkach akcji panuje dosyć dobra atmosfera. Wydaje się, że rynek bardziej niż na spływające dane makro czeka na wynik negocjacji handlowych USA – Chiny

Sentyment inwestorów jest ściśle związany z napływającymi z „linii frontu” doniesieniami. Z jednoznaczną oceną i prognozami należy się wstrzymać do momentu uzyskania efektów rozmów i porozumienia pomiędzy mocarstwami. Należy też pamiętać o możliwym konflikcie handlowym, tym razem na linii USA – UE, gdzie główną osią sporu mogą być cła na samochody europejskie.
 
W Polsce rozpoczął się okres publikacji wyników za 4. kwartał 2018 roku. W wynikach już dostępnych nie ma zbyt wielu negatywnych zaskoczeń, ale z wnioskami końcowymi należy zaczekać do końca sezonu raportowania. Polski rynek akcji w swoich działaniach naśladuje rynki światowe i sytuacja na giełdzie jest w dużym stopniu uzależniona od informacji o możliwym rozstrzygnięciu wojen handlowych.

Na rynku akcji widać napływ kapitału z zagranicy. Widoczne jest to szczególnie na kursach akcji dużych spółek z WIG20. Pozytywną informacją jest (zwłaszcza w kontekście ostatnich miesięcy) to, że powrót kapitału nastąpił również w segmencie małych i średnich spółek giełdowych, co pokazują dobrze zachowujące się indeksy mWIG40 i sWIG80 oraz kursy samych spółek. Dalszej poprawy sentymentu rynek dopatruje się w perspektywie startu Pracowniczych Planów Kapitałowych w 2. połowie 2019 r. Naszym zdaniem efekt PPK nie będzie raczej widoczny w tym roku. Początek funkcjonowania PPK może być pozytywnym impulsem poprawiającym nastroje inwestorów, bo w tak krótkim horyzoncie czasowym nie przyczyni się do istotnego napływu nowego kapitału na rynek.
 
Ostatnie odczyty makroekonomiczne powodują, że inwestorzy przyjmują pozycję wyczekującą. Jest to zrozumiałe, bo rynek doskonale pamięta bardzo mocną przecenę z końca roku 2018 sugerującą negatywny scenariusz zmian koniunktury. Widać, że banki centralne starają się pomagać gospodarce i powrót kapitału może być spowodowany również tym, że zmieniły one swoje nastawienie – coraz częściej pojawiają się opinie o kontynuacji ekspansywnej polityki pieniężnej.

Tomasz Matras, Z-ca Dyrektora Inwestycyjnego ds. Akcji Union Investment TFI

TAGI:

komentarze zarządzających

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

16
maj
Empty-hex
Inflacja wyższa od oczekiwań
9
maj
Empty-hex
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
8
maj
Empty-hex
WIG20 daleko w tyle
11
kwi
Empty-hex
Termometr inwestycyjny Union Investment TFI
29
mar
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - marzec 2019
22
mar
Empty-hex
Brexitowy zawrót głowy
21
mar
Empty-hex
Powrót złota do dynamicznych zwyżek
19
mar
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: niskie wyceny polskich akcji. Korzystają nieliczni
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę