Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-02-22)

22.02.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Gajus / Shutterstock.com
Roszady kadrowe, publikacja raportów o aktywach UFK i funduszy zagranicznych oraz rejestracja kolejnych funduszy zdefiniowanej daty – tak mija tydzień na polskim rynku funduszy inwestycyjnych

Za nami kolejny tydzień wzrostów na globalnych giełdach. Amerykański bank centralny obiecuje cierpliwość (czyt. wstrzemięźliwość) w związku z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Do tego Donald Trump informuje, że rozmowy z Chinami w sprawie stosunków handlowych są „bardzo produktywne”.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Toteż apetyt na inwestycyjne ryzyko rośnie, a wraz z nim rynki akcji na całym świecie. W mijającym tygodniu największe wzrosty obserwowaliśmy na giełdzie chińskiej. Z kolei indeks szerokiego rynku WIG wzrósł na przestrzeni tygodnia o +1,1% (dane na 11:30).

 
Zmiany notowań indeksów giełdowych - 22 lutego 2019


RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH


Mijający tydzień na rynku funduszy inwestycyjnych upłynął pod znakiem roszad kadrowych. Z Noble Funds TFI odeszło dwóch zarządzających – Tomasz Manowiec (akcje) i Daniel Zegadło (obligacje) – oraz szef działu analiz – Andrzej Kubacki. Z kolei z BPS TFI rozstaje się Izabela Sajdak, zarządzająca długiem. Z Rockbridge TFI umowę rozwiązali dyrektor departamentu instrumentów dłużnych – Łukasz Stelmasiak oraz zarządzający akcjami Michał Baryła.
 

Słaby rok – aktywa spadają


Aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych mocno spadły w ubiegłym roku – wynika z właśnie skompletowanych przez nas sprawozdań finansowych. Na koniec 2018 roku wartość środków w UFK wyniosła 50,4 mld zł. To o przeszło 8 mld zł mniej niż rok wcześniej. Tak duży spadek to efekt słabego roku na rynkach kapitałowych i umorzeń z UFK. Z podobnych powodów spadły również aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych do niespełna 5 mld zł na koniec 2018 roku z nieco ponad 6 mld zł rok wcześniej.

Aktywa netto UFK w podziale na segmenty
Aktywa netto funduszy zagranicznych w podziale na segmenty
 
Przypomnijmy, że w przypadku całego polskiego rynku funduszy inwestycyjnych aktywa spadły na przestrzeni poprzedniego roku o prawie 23 mld zł (-8,2%).
 

Kolejne fundusze zdefiniowanej daty


Pierwsze fundusze zdefiniowanej daty od TFI już zarejestrowane w sądzie. Millennium TFI, bo o tym towarzystwie mowa, uruchomi parasol Mllennium PPK SFIO. Przypomnijmy, że pierwszą instytucją, której fundusze zdefiniowanej daty zostały zarejestrowane, jest Nationale-Nederlanden PTE.
 

W tym tygodniu w Analizach.player wystąpili:


Marek Rybiec, iWealth Management: Cały czas jako rynek jesteśmy daleko za Europą.
Marcin Wojewódka, Instytut Emerytalny: Łatwiej będzie wdrożyć PPK, jeśli odpowiednio wcześnie wybierze się usługodawcę.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychaktywa UFKDonald TrumpFEDFundusz Zdefiniowanej Datypodsumowanie tygodniazmiany zarządzajacych

Popularne


zobacz także

↑ na górę