Brak wiary w ożywienie na giełdach

15.02.2019 | Quercus TFI
Najnowszy globalny sondaż Bank of America/Merrill Lynch wśród zarządzających funduszami przynosi co ciekawe wieści na temat dalszego ograniczenia przez menedżerów alokacji w akcjach

Wygląda na to, że zarządzający są mocno sceptyczni co do losów tegorocznego ożywienia na giełdach po ubiegłorocznych turbulencjach. Albo mają rację i rynki ponownie zanurkują, albo ... w którymś momencie będą zmuszeni dołączyć do rosnącego rynku, jeszcze bardziej "podkręcając" zwyżkę (z takim epizodem mieliśmy do czynienia w 2016 roku).

Nasz ulubiony wskaźnik z całego zestawu zawartego w comiesięcznym sondażu jeszcze mocniej zszedł w dół. W lutowej ankiecie już tylko 6% netto zarządzających zadeklarowało, że w swych funduszach przeważają akcje. To poziom najniższy od jesieni 2016 roku (okolice wyboru D. Trumpa na prezydenta). Dla porównania, na szczycie euforii związanej z wiarą w "globalne zsynchronizowane ożywienie gospodarcze" (I 2018) odsetek ten wynosił 55% netto.

Nastroje

Na jeszcze większy sceptycyzm (strach?) wskazuje wysoki poziom gotówki deklarowany przez zarządzających. Ten wskaźnik z kolei osiągnął poziom najwyższy od ... przełomu lat 2008/2009 (globalny kryzys finansowy)!

Co ciekawe jednak jest jeden segment, w którym menedżerowie wydają się być coraz bardziej optymistycznie nastawieni: rynki wschodzące. Oni sami przyznają, że "long emerging markets" (długa pozycja na tych rynkach) to obecnie już najbardziej "rozchwytywany" temat inwestycyjny.

Emerging

To może być o tyle zastanawiające, że z rynkami wschodzącymi jest silnie skorelowany nasz rodzimy WIG20. Warto jednak zwrócić uwagę, że wg sondażu moda na emerging markets póki co zdecydowanie nie dorównuje wcześniejszej modzie na spółki e-commerce ("FAANG+BAT"). W jej punkcie kulminacyjnym (VIII 2018) za zbyt "rozchwytywane" uznawało je przeszło 50% zarządzających. Obecna moda na rynki wschodzące (niespełna 20%) jest w tym porównaniu raczej na dość wczesnym etapie.

Tomasz Hońdo

 

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

TAGI:

komentarze zarządzającychTomasz Hońdo

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

20
maj
Empty-hex
Noble Funds TFI - Prognozy dla rynku długu
16
maj
Empty-hex
Inflacja wyższa od oczekiwań
9
maj
Empty-hex
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
8
maj
Empty-hex
WIG20 daleko w tyle
11
kwi
Empty-hex
Termometr inwestycyjny Union Investment TFI
29
mar
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - marzec 2019
22
mar
Empty-hex
Brexitowy zawrót głowy
21
mar
Empty-hex
Powrót złota do dynamicznych zwyżek
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę