Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-02-08)

08.02.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Bigone / shutterstock.com
Publikacja styczniowych raportów o wynikach funduszy inwestycyjnych i komentarze dotyczące niedociągnięć w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych - tak upływa mijający tydzień

Styczeń był jednym z najlepszych miesięcy na rynkach kapitałowych od dawna. Indeks MSCI AC World wzrósł o +7,8% - najmocniej od listopada 2011 roku. Stąd wyniki polskich funduszy inwestycyjnych były również świetne. Najwięcej w ujęciu średnim dały zarobić fundusze z grupy akcji tureckich i amerykańskich (kolejno +14,9% i +10,2%). Dobrze spisały się również fundusze akcji polskich uniwersalnych oraz małych i średnich spółek (+4,5% i +5,3%).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Naturalnie dobrze spisały się również otwarte fundusze emerytalne, w których portfelach dominują polskie akcje. Średni zysk wyniósł w styczniu +3,4%. Aktywa zgromadzone w OFE wynoszą obecnie 162,3 mld zł.

W mijającym tygodniu opublikowaliśmy styczniowy raport o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu. Wyniki nie są zadowalające. Na 23 otwarte fundusze inwestycyjne o polityce absolute return tylko 5 uzyskało w 3-letnim okresie stopę zwrotu lepszą od depozytu bankowego.

Najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia:
1.           Ile można zarobić na lokacie? Najlepsze lokaty na rynku
2.           Wyniki funduszy inwestycyjnych (styczeń 2018)
3.           Styczeń w Lidze Ekspertów: powrót do wzrostów

Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) wypracował w ubiegłym roku zysk na poziomie ok. +1,6%, lokując pieniądze w obligacje, akcje i gotówkę, wynika z danych ZUS. Patrząc na strukturę aktywów FRD można porównać go do funduszu będącego gdzieś pomiędzy funduszem obligacji a stabilnego wzrostu. Przypomnijmy, że właśnie do tego miejsca miałaby rzekomo trafić jedna czwarta środków z OFE. Reforma drugiego filara zapowiadana jest już od kilku lat, ale wciąż nie doczekaliśmy się jej projektu.

W kuluarach mówi się za to o potrzebie nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Zdaniem ekspertów zapytanych przez „Parkiet” lista niedociągnięć jest długa. Ministerstwo Finansów nie zamierza jednak nic zmieniać.        
   
Tymczasem Skarbiec TFI potwierdził, że przygotuje ofertę pod PPK. To, co ma wyróżniać towarzystwo na tle innych instytucji oferujących plany to aktywne podejście do zarządzania. Jacek Janiuk, członek zarządu Skarbiec TFI, zwraca uwagę, że wiele innych firm prawdopodobnie będzie tworzyć rozwiązania zarządzane pasywne.

UOKiK nałożył karę na Polski Dom Maklerski w wysokości 2,1 mln zł. Powodem był niedozwolony zapis w formularzu umowy nabycia obligacji GetBacku. PDM był jednym z najaktywniejszych dystrybutorów obligacji windykatora. Instytucja zapowiedziała, że odwoła się od decyzji urzędu, ponieważ, jak wskazuje, kontrowersyjny zapis był rekomendowany przez Związek Banków Polskich.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

PDMpodsumowanie tygodniaPPKSkarbiec TFIwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę