Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (styczeń 2019)

07.02.2019 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
W styczniu globalny rynek kapitałowy miał się doskonale. Indeks MSCI World AC odzwierciedlający koniunkturę na kilkudziesięcu największych giełdach z całego świata wzrósł o +7,8% - najwięcej od listopada 2011 roku

Z jednej strony to efekt odbicia po wyjątkowo słabym grudniu, z drugiej przemawiały za tym wydarzenia rynkowe. Amerykański bank centralny złagodził swoje stanowisko i zapowiada „elastyczność” w podejmowanych działaniach. Inwestorzy odczytali to jako możliwość zejścia z obranej kilka lat temu ścieżki podwyżki stóp procentowych. Z drugiej strony do rozmów w sprawie porozumienia handlowego wróciły USA i Chiny. Wojna handlowa rozpoczęta w ubiegłym roku zaczęła poważnie odbijać się nie tylko na nastrojach rynkowych, ale również realnej gospodarce, szczególnie w Chinach, stąd odwilż w relacjach dwóch mocarstw inwestorzy przyjęli pozytwnie. Polska skorzystała na poprawie globalnych nastrojów, indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +4,6% - przy czym solidarnie rosły zarówno duże, średnie oraz małe spółki. To wspierało fundusze absolutnej stopy zwrotu, choć w przypadku badanej przez nas skuteczności było gorzej niż przed miesiącem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przypomnijmy, że „skuteczny” fundusz to taki, który w ostatnich trzech latach miał jak najwięcej dodatnich przesuwanych rocznych stóp zwrotu (takich okresów jest 24). Chodzi więc o regularność w osiąganiu dodatnich wyników, która z definicji powinna charakteryzować każdy fundusz absolutnej stopy zwrotu.

Skuteczność

Wciąż 100-proc. skutecznością może pochwalić się jedynie Opera Alfa-plus.pl. Pozycję lidera utrzymuje od lipca ubiegłego roku i na razie nic nie wskazuje na to, żeby inny fundusz absolutnej stopy zwrotu wyprzedził go pod tym względem.

W przypadku większości pozostałych funduszy skuteczność spadła. Ostatnie 12 miesięcy były dla małych i średnich spółek (te są częstym gościem w portfelach większości funduszy absolutnej stopy zwrotu) wyjątkowo trudne. Notowania indeksu sWIG80 w 2018 roku spadały systematycznie, w całym roku w sumie o -27,6%. Z kolei indeks mWIG40 o -19,4%. O ile dobra passa nie wróci do segmentu małych i średnich spółek można więc spodziewać się dalszego spadku skuteczności części funduszy w kolejnych miesiącach.

W zestawieniu pojawiły się trzy nowe fundusze. Pierwszy z nich to Rockbridge FIO WIG20 Lewarowany, który powstał z przekształcenia Rockbridge Strategii Akcyjnej. Nowa polityka inwestycyjna zakłada replikowanie indeksu WIG20lev, ale z zastrzeżeniem, że strategia dopuszcza aktywne odchylanie się od indeksu odniesienia. W prospekcie został również zapis, że fundusz charakteryzuje się brakiem sztywnych zasad dywersyfikacji lokat. W związku z tym wciąż zaliczamy go do grupy funduszy absolutnej stopy zwrotu.

Po raz pierwszy pokazujemy Santander Prestiż Alfa oraz MetLife Multistrategia. Obydwa fundusze, podobnie jak większość pozostałych, w ostatnich 12 miesiącach odnotowały stratę - stąd, póki co, zerowa skuteczność.

Skuteczność

W przypadku wszystkich sześciu publicznych funduszy zamkniętych (ich certyfikaty są notowane na giełdzie) zaobserwowaliśmy spadek skuteczności. Na czele bez zmian Opera Za 3 Grosze FIZ oraz PZU FIZ Akord z ponad 80-proc. skutecznością.

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę