Rekordowy styczeń – wyniki funduszy akcji zaskoczyły

06.02.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: GaudiLab / Shutterstock.com
Styczeń 2019 r. przyniósł niespodziewane odbicie na rynkach akcji. Dzięki temu fundusze inwestycyjne wypracowały jeszcze lepsze wyniki niż w styczniu rok wcześniej

Pod koniec ubiegłego roku sytuacja na globalnych rynkach akcji nie nastrajała inwestorów optymistycznie – czwarty kwartał upłynął pod znakiem spadków, indeks MSCI AC World stracił -13,1%, najwięcej od 2011 r. Ucierpiały zwłaszcza rynki rozwinięte, przez które przetoczyła się fala obaw o spowolnienie amerykańskiej gospodarki i zbyt jastrzębią politykę pieniężną Fed. Styczeń przyniósł zmianę o 180 stopni. Dzięki złagodzeniu stanowiska amerykańskiego banku centralnego i toczącym się rozmowom między USA i Chinami, na rynki z impetem wkroczył popyt.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Miesięczne stopy zwrotu glownych indeksow rynku akcji

Choć mało kto się tego spodziewał (część inwestorów wypatrywała bessy), styczniowe stopy zwrotu okazały się jeszcze lepsze niż przed rokiem, kiedy entuzjazm na rynkach pchał indeksy na historyczne szczyty, a zmienność jeszcze nie dała o sobie znać. W pierwszym miesiącu br. amerykański S&P500 zyskał prawie +7,9%, co jest jednym z najlepszych miesięcznych wyników w XXI wieku. Jeszcze więcej zyskały giełdy rynków wschodzących – brazylijska Bovespa wzrosła o +10,8%, a turecki XU100 +14,0%. Apetyt na ryzyko wzrósł także w Europie, która zmaga się przecież z ryzykiem politycznym.

Srednie miesieczne stopy zwrotu funduszy akcji

Rynkowy entuzjazm przełożył się na wyniki funduszy inwestycyjnych. Uwzględniając średnie stopy zwrotu, wszystkie fundusze akcji zdołały pomnożyć kapitał klientów. Podobnie było rok temu, jednak tegoroczne stopy zwrotu przebiły wyniki ze stycznia 2018 r.

  • +14,9%, tyle wyniosła średnia stopa zwrotu funduszy akcji tureckich, najbardziej zyskownej grupy funduszy w styczniu br. W styczniu 2018 r. najwyższy wynik wypracowały fundusze akcji globalnych rynków wschodzących (+5,3%).
  • +4,5% to najniższy średni wynik funduszy akcji w tym roku (fundusze akcji polskich uniwersalne). W ubiegłym roku było to +0,3% (fundusze akcji tureckich).
  • W styczniu br. kapitał pomnożyło 95,5% detalicznych FIO inwestujących w akcje. W styczniu ub.r. było to 91,7%.
  • +20,6%, tyle w styczniu zarobił Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO). W ubiegłym roku najwyższa stopa zwrotu wśród FIO wyniosła +10,7%, wypracował ją Skarbiec Top Brands (Skarbiec FIO).

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

fundusze akcjiwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę