Aktywa Quercus TFI na koniec stycznia wyniosły blisko 2,6 mld zł

04.02.2019 | Quercus TFI
Wartość aktywów pod zarządzaniem Quercus TFI na koniec I 2019 r. wyniosła blisko 2,6 mld zł, wobec 2,5 mld zł na koniec 2018 r.

Na wartość aktywów pod zarządzaniem na koniec stycznia 2019 r. składało się m.in. 2,0 mld zł ulokowanych w 10 subfunduszach QUERCUS Parasolowy SFIO. Aktywa poszczególnych subfunduszy / funduszy oraz uzyskane stopy zwrotu w br. przedstawiono w poniższej tabeli.   

Wartość


Jak mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, po trudnym IV kwartale w Stanach i całym ubiegłym roku na polskim rynku, styczeń przyniósł zasłużoną poprawę koniunktury.

– Giełdowe indeksy odbiły po 4-10%, dobrze wpisując się w nasz całoroczny scenariusz. Z perspektywy ostatnich kilku tygodni widać, iż grudniowe spadki na nowojorskiej giełdzie były zbyt głębokie. Bardziej odczytywaliśmy je jako sygnał wysyłany FED, by ten zastanowił się nad sensem dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w 2019 r. Początkowo wyglądało na to, iż J. Powell nie przejął się głosem rynku. Ale zmiana retoryki w styczniu została z zadowoleniem przyjęta przez inwestorów. Naszym zdaniem podwyżki stóp w Stanach będą tylko wówczas, jeśli na to pozwolą rynki. Styczniowe odbicie nie jest w tym kontekście wystarczające. Polskich inwestorów powinna również ucieszyć zmiana sentymentu na rynkach wschodzących. Wygląda na to, że trend spadkowy został właśnie przełamany, co może oznaczać, że indeksowy popyt na akcje naszych blue chips, mimo (w niektórych przypadkach) średnioatrakcyjnych poziomów cenowych, powinien utrzymywać się do momentu aż coś nowego znaczącego wydarzy się na rynkach. Poprawa koniunktury zaczęła również sprzyjać mocno przecenionym od marca 2017 r. średnim i mniejszym spółkom notowanym na GPW. Minęło ledwie kilka tygodni nowego roku, a już 30 z nich zanotowało wzrost kursu o 30% lub więcej. Naszym zdaniem to zapowiedź lepszych czasów dla tego segmentu rynku, chociaż – jeszcze raz to podkreślimy – nie musi to wcale oznaczać, że dobra passa już się zaczęła i że teraz czeka nas już tylko hossa na maluchach. Na razie popyt może koncentrować się na najbardziej atrakcyjnych walorach. Ceny surowców wzrosły w styczniu. Najbardziej, przeceniona mocno w IV kwartale, ropa, która zyskała aż 19% i kosztowała 54 dolary za baryłkę. Nieźle wypadło złoto, +3,3%, drożejąc do 1.325 dolarów za uncję. Dużo działo się na rynku obligacji skarbowych. Rentowności najpierw wzrosły, a następnie spadły. W przypadku polskich obligacji rentowność instrumentów 10-letnich spadła do 2,73%. Złoty nieznacznie zyskał na wartości. Euro kosztowało 4,26, a dolar 3,73 – komentuje. 

Prezes towarzystwa odniósł się do wyników inwestycyjnych funduszy z oferty Quercus TFI.

– Jeśli chodzi o nasze wyniki inwestycyjne – największy fundusz QUERCUS Ochrony Kapitału zyskał solidne +0,21%. Udany debiut zanotował QUERCUS Obligacji Skarbowych z wynikiem +0,62%. Najwyższe ponad 5-procentowe stopy zwrotu osiągnęły: QUERCUS Global Growth +11,85%, QUERCUS lev +9,73%, i QUERCUS Agresywny +5,87%.  Co do naszych wyników sprzedażowych – saldo nabyć w styczniu istotnie poprawiło się i wyniosło 6 mln zł.  Co do naszych przewidywań inwestycyjnych na cały rok – podtrzymujemy naszą tezę, że 2019 r. to nie będzie zły rok dla Inwestorów – dodaje. 

TAGI:

Quercus TFISebastian Buczekwartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę