Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-02-01)

01.02.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: ITTIGallery / Shutterstock.com
Po posiedzeniu Fed i w związku z amerykańsko-chińskimi negocjacjami ten tydzień giełdy kończą na plusie

Mijający tydzień kończy pierwszy i bardzo udany miesiąc 2019 r. W ostatnich dniach wsparciem było środowe posiedzenie FOMC, czyli organu Fed odpowiedzialnego za politykę pieniężną, oraz toczące się w Waszyngtonie amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostawiono bez zmian (na poziomie 2,25-2,5%), a bank centralny złagodził swoje stanowisko. Tym razem mowa była nie o „stopniowym podnoszeniu stóp”, lecz ostrożności i cierpliwości oraz obserwacji sytuacji gospodarczej. Tym samym Fed szanse na dwie podwyżki, oczekiwane po grudniowym posiedzeniu, w tym roku spadają. FOMC uzasadnia zmianę podejścia lekkim osłabieniem amerykańskiej gospodarki – w ocenie Komitetu wzrost jest nie „silny”, lecz „solidny”, a inflacja w ostatnich miesiącach wyhamowała. Podkreślono również, że program redukcji bilansu nie jest w „w trybie autopilota” – jeśli warunki ulegną zmianie, zostaną wprowadzone odpowiednie modyfikacje.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Drugim czynnikiem, który daje giełdom paliwo do wzrostów są rozmowy między przedstawicielami USA i Chin, które mimo wcześniejszych zapowiedzi strony amerykańskiej, jednak się odbyły. Już sam fakt spotkania po wcześniejszych tarciach jest krokiem w dobrą stronę. Czynnikiem mobilizującym jest widmo nałożenia kolejnych sankcji – zgodnie z ustaleniami z grudniowego szczytu do 1 marca br. strony mają wstrzymać się od nakładania kolejnych obostrzeń. Podczas czwartkowej konferencji, Donald Trump przeczytał list od prezydenta Chin Xi Jinpinga, w którym wyraził on nadzieję, że oba kraje „spotkają się w pół drogi”. Biały Dom opublikował również stanowisko, w którym podkreślono, że pewien postęp został poczyniony, jednak przed stronami sporu wciąż pozostaje wiele pracy. Trump zwrócił uwagę, że jeśli do początku marca nie uda wypracować się porozumienia, USA podniosą cła.

Optymizm inwestorów było widać zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. MSCI World, który grupuje 23 kraje z grupy rozwiniętych, zyskał w tym tygodniu +1,3%. To głównie efekt wzrostów na Wall Street – S&P500 wzrósł o +1,5%, podczas gdy europejski Euro Stoxx 50 nieznacznie spadł. Parkietom Starego Kontynentu ciąży ryzyko polityczne związane z brexitem (wciąż nie wiadomo jakie będą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii) oraz trudna sytuacja gospodarcza niektórych krajów – PKB Włoch jest ujemne już drugi kwartał z rzędu, co oznacza wejście w recesję (po raz pierwszy od 2013 r.). Bardzo dobre nastroje panują również na rynkach wschodzących – póki co MSCI EM zyskał +1,5%.

Rynek funduszy inwestycyjnych


Trigon TFI nie przenosi funduszy do Skarbiec TFI


Na początku tygodnia wiceprezes Trigon TFI w wywiadzie dla „Parkietu” poinformował, że przeniesienie funduszy Trigonu do Skarbiec TFI nie ma większego sensu. Chodzi o ogłoszoną latem 2018 r. planowaną transakcję przejęcia zarządzania portfelami pięciu funduszy Trigonu przez Skarbiec. – Obecnie nie mamy żadnych powiązań ani wpływu na działalność Skarbca. (…) Czas pokazał, że jedyny fundusz, którego zarządzanie zostało przeniesione do Skarbca, nie uchronił się przed umorzeniami. (…) W tej sytuacji kontynuacja tego modelu działania nie ma większego sensu, koncentrujemy się w pełni na naszym towarzystwie – powiedział Piotr Bień „Parkietowi”.

Rusza kampania informacyjna PPK


W poniedziałek 28 stycznia ruszył I etap ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, która ma przybliżyć Polakom zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Celem kampanii „PPK. W sumie się opłaca!” jest przedstawienie podstawowych cech i korzyści programu długoterminowego oszczędzania, do którego może przystąpić każda zatrudniona osoba, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Kampania informacyjna będzie prowadzona w telewizji, radiu i w internecie, szczególnie za pomocą kanałów społecznościowych.

Skarbiec TFI znów zmienia nazwy funduszy


Wciąż trwają zmiany nazw dawnych funduszy gotówkowych i pieniężnych, wymuszone unijnym rozporządzeniem w sprawie funduszy rynku pieniężnego. Na kolejną zmianę zdecydowało się Skarbiec TFI. 2 listopada ub. r. towarzystwo zmieniło nazwy Skarbiec Kasa i Skarbiec – Obligacji Globalnych na Skarbiec – Oszczędnościowy i Skarbiec – Oszczędnościowy Plus.  W minionym tygodniu fundusze przemianowano na Skarbiec – Konserwatywny i Skarbiec – Konserwatywny Plus.

Vestor DM będzie depozytariuszem FIZ-ów


Poszerzyło się grono depozytariuszy FIZ-ów. Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych dopuściła firmy inwestycyjne, a więc i domy maklerskie, do oferowania usługi depozytariusza FIZ-ów. Z okazji skorzystał Vestor Dom Maklerski. Jego celem na ten rok jest pozyskanie 80 podmiotów do obsługi.

Zmiany kadrowe w KNF


Mijający tydzień przyniósł także zmiany kadrowe. Premier Mateusz Morawiecki 30 stycznia 2019 r. powołał na wniosek przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego nowych zastępców przewodniczącego KNF: Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską, która obejmie funkcję z dniem 4 lutego 2019 r. oraz Rafała Mikusińskiego, który obejmie funkcję 11 marca 2019 r.

Samer Masri powołany do zarządu Aegon PTE


Samer Masri został powołany do pełnienia funkcji członka zarządu Aegon PTE. Będzie odpowiedzialny za obszar inwestycyjny. Samer Masri rozpocznie pełnienie funkcji po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

ChinyFEDKNFpodsumowanie tygodniaPPKUSA

zobacz także

↑ na górę