Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - styczeń 2019

24.01.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy


Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla inwestorów na całym świecie. Impuls spadkowy przyszedł zza oceanu, gdzie indeksy akcyjne, po osiągnięciu historycznych szczytów doświadczyły silnej korekty, a która przeniosła się także na inne rynki. Pretekstem był zdecydowany sygnał ze strony Rezerwy Federalnej w zakresie normalizacji/zaostrzenia polityki monetarnej, który w oczywisty sposób wpłynął także na przecenę obligacji. W konsekwencji, w ujęciu globalnym, trudno było szukać inwestycji, która pozwoliłaby uniknąć strat.

Rynki borykają się z wieloma, wciąż nie rozwiązanymi, problemami jak np. temat taryf celnych na linii USA-Chiny, Brexit, czy też Quanititative Tapering. Do tego doszły obawy o spowolnienie gospodarcze znajdujące swoje odzwierciedlenie w spowalniających już od 3 kwartałów wskaźnikach wyprzedzających PMI oraz w rewizjach prognoz przychodów i zysków przez spółki w 2019r. Negatywne nastroje podsycił w ostatnich tygodniach także amerykański government shutdown. Choć powyższe problemy nie wyczerpują listy, to wystarczyły aby inwestorzy zmniejszyli ekspozycję na ryzyko w końcówce roku.

Z drugiej jednak strony na wielu rynkach doświadczyliśmy ok 20% przeceny na wielu indeksach akcji oraz wzrost cen instrumentów uważanych za bezpieczne przystanie – amerykańskie obligacje rządowe i złoto. Ten ruch pokazał, że rynek zdyskontował zdecydowaną większość informacji.

Perspektywy
Scenariusz na kolejne miesiące może być w dalszym ciągu wypadkową pomiędzy negatywnymi reakcjami rynku na ewentualne słabsze dane makro, a pozytywnymi, związanymi z doraźnymi interwencjami. To sprawia, że przed nami wciąż rysuje się obraz podwyższonej zmienności, w której wygranymi będą cierpliwi i ostrożni inwestorzy. Należy jednak mieć na uwadze, że rynki już są po pokaźnej fali spadkowej i z tych poziomów dalsze spadki mogą być już mniej intensywne. Ponad to, silnym wsparciem pozostaną przedstawiciele banków centralnych, którzy wciąż dysponują przewagą nad rynkiem w postaci przetartego szlaku w ramach programów luzowania ilościowego (QE).

Jakiekolwiek sugestie związane ze wsparciem płynnościowym mogą być bardzo pozytywnie odbierane szczególnie, że nie jest im obojętna sytuacja gospodarcza kraju i wykazują inicjatywy w zakresie stabilizacji. Tego typu wiadomości mogą skutecznie powstrzymywać wyprzedaże na rynkach. Niewątpliwie 2019 rok będzie rokiem podwyższonej zmienności, jednak ogólnie spodziewamy się szerokiego trendu bocznego.

Po trzech bardzo sprzyjających dla inwestorów tygodniach nowego roku oczekujemy, że rynki lokalnie wyczerpały potencjał wzrostowy i w najbliższym czasie mogą stać się znów bardziej podatne na negatywne dane makroekonomiczne.

Marcin Wiński
Członek Zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wiński

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

19
lut
Empty-hex
Wczesna wiosna na maluchach
15
lut
Empty-hex
Brak wiary w ożywienie na giełdach
Komentarz tygodniowy Polska i Świat – Bund wkrótce z ujemną rentownością?
12
lut
Empty-hex
Jesteśmy blisko punktu zwrotnego w gospodarce globalnej
11
lut
Empty-hex
Rynek obligacji w Polsce podąża za rynkiem globalnym
6
lut
Empty-hex
P. Żółkiewicz: mapa ryzyka na 2019 rok
29
sty
Empty-hex
Prognozy inwestycyjne na 2019 rok wg Esaliens TFI
28
sty
Empty-hex
Styczeń kończymy w lepszych nastrojach
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę