Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fundusze inwestycyjne regularnie lepsze od WIG

22.01.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: junpinzon / shutterstock.com
Sprawdziliśmy, które fundusze regularnie biją indeks szerokiego rynku WIG. Sztuka jest wyjątkowo trudna

Ubiegły rok na polskiej giełdzie był najtrudniejszym od siedmiu lat. Indeks szerokiego rynku WIG spadł o -9,5%, do czego przyczyniły się nie tylko blue chipy z WIG20 (-7,5%), ale również średnie spółki z mWIG40 (-19,3%) i małe z sWIG80 (-27,6%). W związku z tym tylko trzy fundusze akcji polskich (nie licząc funduszy typu short - grających na spadki) wypracowały wynik lepszy (a w zasadzie niższą stratę) od indeksu WIG – MS Akcji (-5,5%) Investor Akcji Spółek Dywidendowych (-5,5%) i GAMMA Akcyjny (-9,5%).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Spójrzmy jednak na dane historyczne i zobaczmy, które fundusze w ostatnich 10 latach najczęściej wypracowywały wynik lepszy od WIG.
 
Fundusze

Na około 40 funduszy akcji polskich (zarówno zaliczanych przez nas do kategorii „uniwersalne”, jak i „małych i średnich spółek”) tylko siedem biło indeks szerokiego rynku WIG w miarę regularnie, tj. co najmniej 5 razy w w ostatnich 10 latach. Niemniej tylko jeden z powyższych może pochwalić się 10-letnią stopą zwrotu wyższą od procentowej zmiany indeksu WIG. Mowa o Credit Agricole Akcyjnym (+119,7%).

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

fundusze akcji polskichfundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalneWIG

zobacz także

↑ na górę