Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-01-18)

18.01.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Andrii Yalanskyi / shutterstock.com
Popularny fundusz zmienia nazwę, Ipopema TFI kompletuje zespół, a globalny gracz Fidelity chce mieć swój kawałek tortu w PPK

Rynek Funduszy Inwestycyjnych

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Początek roku to na rynku funduszy inwestycyjnych pracowity czas. Do 21 stycznia wszystkie fundusze, które nie spełniają wymogów dla „funduszy rynku pieniężnego” (FRP) stawianych przez Unię Europejską muszą zmienić nazwę. Oczywiście mowa tylko o tych, które mogą sugerować, że dany fundusz jest FRP. Od 18 stycznia nową nazwą posługuje się jeden z najpopularniejszych funduszy na polskim rynku. Niegdyś Investor Płynna Lokata, dziś Investor Oszczędnościowy. Tym samym fundusz ze stajni Investors TFI będzie nazywał się tak samo, jak wiele innych, które również wybrały przymiotnik „oszczędnościowy” chcąc być w zgodzie z unijnym rozporządzeniem.

Rozporządzenie w sprawie FRP ma również inne konsekwencje. Stało się ono powodem, dla którego zdecydowaliśmy się zmienić klasyfikację funduszy dłużnych i dotychczasowych funduszy gotówkowych i pieniężnych. Więcej na ten temat tutaj:

WAŻNE! Konsekwencje zmian klasyfikacji funduszy dłużnych i gotówkowych

Tymczasem Ipopema TFI kompletuje zespół zarządzających po tym, jak jego szeregi opuścił Jarosław Jamka, Mariusz Zaród i Piotr Miliński (wszyscy przeszli do Quercus TFI). Do zespołu fixed income przyszedł Jakub Krawczyk, wcześniej przez wiele lat związany z Skarbiec TFI jako zarządzający funduszy dłużnych. Obligacjami zagranicznymi zajmie się z kolei Daniel Krzanicki, wcześniej związany z ABN AMRO, Lehman Brother czy Morgan Stanley. Stanowisko dyrektora inwestycyjnego obejmie Marcin Winnicki, posiadający blisko 20-letnie doświadczenie na rynku. Wcześniej przez wiele lat był związany z Pioneer Pekao TFI (obecnie Pekao TFI) jako zarządzający funduszami oraz portfelami klientów indywidualnych, a od początku 2007 roku z BPH TFI (obecnie Rockbridge TFI), gdzie przez blisko 10 lat odpowiadał m.in. za zarządzanie portfelem polskich akcji dla jednego z największych instytucjonalnych inwestorów na świecie, kierując również w tej firmie przez kilka lat częścią akcyjną.

Pracownicze Plany Kapitałowe zbliżają się wielkimi krokami. Od 1 lipca tego roku do utworzenia PPK będą zobowiązani najwięksi pracodawcy. Z czasem, kolejni. Swój pośredni udział w PPK chce mieć globalna firma zarządzająca aktywami Fidelity. Fundusze zdefiniowanej daty, na których oparte są PPK, będą mogły inwestować w aktywa zagraniczne. Fidelity chce dostarczyć zarządzającym swoje fundusze indeksowe wyceniane w polskim złotym oraz jednostki z zabezpieczeniem walutowym (PLN-hedged).

Roszady w strukturze własnościowej w Skarbiec TFI mogą niekorzystnie odbić się na jego biznesie, donosi „Puls Biznesu”. Jak czytamy w środowym wydaniu gazety, mBank i Nest Bank rozważają wstrzymanie dystrybucji funduszy Skarbca. Jak wyjaśniają przedstawiciele banków to efekt braku informacji od TFI dotyczącej tego, jak wygląda struktura właścicielska Skarbca. Obecnie za 48% akcjonariatu odpowiadają dwa podmioty, o których wiadomo bardzo niewiele – Vendo FIZAN (przez spółkę Aoram) i REI FIZAN.

W mijającym tygodniu opublikowaliśmy raport o napływach do funduszy inwestycyjnych w grudniu. Ostatni miesiąc był jednym z najgorszych pod względem sprzedaży w całym trudnym 2018 roku. Odpływy z funduszy detalicznych wyniosły -2,2 mld zł netto. Najwięcej z funduszy obligacji korporacyjnych (-1,1 mld zł netto). Poprawie nie ulega sytuacja w segmencie absolutnej stopy zwrotu (-0,7 mld zł). W całym 2018 roku bilans sprzedaży funduszy detalicznych, przede wszystkim dzięki tym z grupy gotówkowych i pieniężnych, był nieznacznie dodatni i wyniósł +0,6 mld zł.

Wydarzenia globalne

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środowym głosowaniu projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciw było 435 posłów przy zaledwie 202 głosujących za. Rząd Teresy May ma teraz czas do poniedziałku, aby przedstawić alternatywny plan wyjścia z UE. Czasu jest coraz mniej.

W Stanach Zjednoczonych od prawie miesiąca wstrzymana jest praca znacznej części tamtejszej administracji (tzw. shutdown). Powodem jest nieprzyjęcie prowizorium budżetowego, które powinno się odbyć do 21 grudnia. Donald Trump nie przyjął go, ponieważ nie zagwarantowano w nim kwoty 5 mld dolarów na wybudowanie muru pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

BrexitFidelityfundusze pieniężne i gotówkowepodsumowanie tygodniaSkarbiec TFIUSA

zobacz także

↑ na górę