Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-01-11)

11.01.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: Khakimullin Aleksandr / Shutterstock.com
Dzięki amerykańsko-chińskim negocjacjom na rynkach akcji w końcu dał o sobie znać popyt. Optymizmowi nie zaszkodziła nawet niepewność przedstawicieli Fed co do kształtu polityki pieniężnej

Mijający tydzień w końcu przyniósł powiew optymizmu na globalnych rynkach akcji. Nastrojom sprzyjały amerykańsko-chińskie negocjacje w sprawie toczącego się sporu handlowego. Spotkanie w Pekinie trwało od poniedziałku do środy (pierwotnie miało zająć jedynie dwa dni). Już sam fakt rozmów między przedstawicielami obu krajów był odebrany jako pozytywny znak – od poniedziałku na rynkach panował popyt. Choć nie ma wielu szczegółów dotyczących ustaleń, pojawiające się informacje dają pewne nadzieje na rozwiązanie sporu. Ze stanowiska USA wynika, że Chiny zobowiązały się nabyć „sporą ilość amerykańskich produktów i usług”. Analitycy wskazują również, że pozytywnym znakiem jest złagodzenie retoryki stosowanej przez obie strony. Strona chińska podkreśliła natomiast, że rozmowy były „zaawansowane  i stanowią platformę dla przyszłych negocjacji”. Kolejnym pozytywnym sygnałem była wiadomość, że pod koniec stycznia do Waszyngtonu prawdopodobnie przyjedzie wicepremier Chin – źródłem tej wiadomości jest amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W ostatnich dniach na rynek napłynęły również informacje dotyczące polityki pieniężnej Fedu. W środę opublikowano minutki z grudniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Dokument pokazuje, że w kwestii ostatniej podwyżki przedstawiciele Fed nie byli zgodni – część z nich wskazywała na brak presji inflacyjnej, która uzasadniałaby podwyższenie kosztu kapitału. Jak mówili, w kolejnych miesiącach powinny mieć miejsce kolejne stopniowe podwyżki, jednak zabrakło szczegółowych informacji – nie podano ile razy w tym roku stopy mogą wzrosnąć.

Niejasny kształt polityki pieniężnej to nie jedyna niepokojąca kwestia. W miniony czwartek na spotkaniu The Economic Club of Washington Jerome Powell, szef Fed, wskazywał na problem rosnącego zadłużenia USA (wynosi ok. 21,9 biliona dolarów). Jak mówił, jest to problem, z którym w końcu USA będą musiały się zmierzyć. Temat nabiera na znaczeniu bowiem wyższe stopy procentowe zwiększają obciążenie z tytułu obsługi długu.

Te informacje nie zdołały jednak zachwiać optymizmem na rynkach akcji. Amerykański S&P500 zyskał prawie +2,6%. W Azji również dominował popyt – japoński Nikkei225 wzrósł o +4,1%, koreański KOSPI o +3,2%, a chiński CSI300 o +1,9%. Dobra atmosfera udzieliła się również warszawskiej GPW – WIG zyskał +2,7%.

Rynek funduszy inwestycyjnych

Pierwsze tygodnie 2019 roku na rynku funduszy inwestycyjnych mijają bardzo pracowicie. W poniedziałek na giełdzie zadebiutował pierwszy polski ETFBeta ETF WIG20TR, oferowany przez AgioFunds TFI. Nowy produkt może pomóc odbudować zaufanie do polskiego rynku kapitałowego, uważa Adam Dakowicz, prezes towarzystwa.

We wtorek, również na GPW, miała miejsce uroczysta inauguracja portalu mojeppk.pl, poświęconego pracowniczym planom kapitałowym. Jak mówił Paweł Borys, prezes PFR, wdrożeniu PPK ma towarzyszyć szereg inicjatyw.  

W środę miała miejsce debata Analiz Online „Inwestuj lepiej”. Wzięli w niej udział Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, Adam Jenkins, prezes Pekao TFI oraz Jarosław Skorulski, prezes TFI BGŻ BNP Paribas. Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dla branży TFI po 2018 roku, gdzie mogą pojawiać się inwestycyjne patologie oraz dyskutowali dlaczego doszło do afery GetBecku. Relacja z debaty tutaj.

W ostatnich dniach udostępniliśmy naszym czytelnikom  „Przewodnik po rynkach – prognozy na I kwartał 2019”, przygotowywany przez Wojciecha Białka. Raport jest dostępny dla osób, które zapiszą się na newsletter.

Opublikowaliśmy również raport o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu. Trudna sytuacja rynkowa odbiła się również na wynikach funduszy absolutnej stopy zwrotu – grudzień na plusie zakończył jedynie co czwarty fundusz. Miniony miesiąc był również trudny z punktu widzenia aktywów funduszy inwestycyjnych – w ujęciu miesięcznym ich wartość spadła o ok.-11 mld zł, do 256,8 mld zł.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

AgioFunds TFIChinyETFFEDPaweł BorysPekao TFIpodsumowanie tygodniaPPKQuercus TFITFI BGŻ BNP ParibasUSA

zobacz także

↑ na górę