Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (grudzień 2018)

09.01.2019 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Grudzień był jednym z najtrudniejszych miesięcy 2018 r. – zamiast rajdu Świętego Mikołaja przyniósł giełdowe spadki

Indeks MSCI AC World[1] stracił -7,2%. Podaż dominowała przede wszystkim na rynkach rozwiniętych, w tym głównie w USA. Indeks S&P500 stracił -9,2%, przecena dotknęła także spółek technologicznych. Źródłem awersji do ryzyka były obawy inwestorów o możliwe spowolnienie amerykańskiej gospodarki i politykę pieniężną Fedu. Ostatnia podwyżka stóp procentowych była oczekiwana, jednak złagodzenie stanowiska nie było tak duże, jak oczekiwałyby rynki, co pociągnęło za sobą dalszą wyprzedaż. Zdaniem niektórych podejście banku centralnego zdaje się być zbyt jastrzębie, co w efekcie może negatywnie odbić się na działalności spółek ze Stanów Zjednoczonych. Na GPW sytuacja nie była aż tak trudna, jednak ostatni miesiąc 2018 r. i tak zakończył się pod kreską – WIG stracił ok. -0,9%.   

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Trudna sytuacja rynkowa odbiła się również na wynikach funduszy absolutnej stopy zwrotu – grudzień na plusie zakończył jedynie co czwarty fundusz. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy grupa ta ma „pod górkę”, w efekcie jeszcze bardziej pogorszyły się wyniki w dłuższych horyzontach. W okresie ostatnich 12 miesięcy tylko dwa fundusze z całego segmentu nie poniosły straty, a w skali 3 lat – tylko co trzeci. Tylko 1/3 funduszy wypracowala w tym horyzoncie wynik lepszy od lokaty.

Skuteczność

Od września niezmiennie tylko jeden fundusz (Opera Alfa-plus.pl) może pochwalić się 100-procentową skutecznością. Mimo trudnych warunków rynkowych w grudniu fundusz zdołał pomnożyć kapitał klientów, a jego 12-miesięczna stopa zwrotu wynosi +7,7%. 
 
Na kolejnym miejscu pozostaje bez zmian ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny. Mimo tego, że w minionym miesiącu fundusz wypracował dodatni wynik, jego 12-miesiączna stopa była ujemna, co doprowadziło do dalszego spadku skuteczności (83%).
 
W przypadku większości pozostałych funduszy również obserwowany jest ten negatywny trend – względem listopada żaden z nich nie poprawił skuteczności, a jedynie części funduszy udało się jej nie pogorszyć. Cztery fundusze mają efektwność na poziomie 79% (czyli 20 dodatnich okresów na 24 analizowane): Skarbiec Market OpportunitiesPekao Alternatywny - Absolutnej Stopy ZwrotuNN (L) Stabilny Globalnej Alokacji i SGB Zagraniczny. 12-miesięczna stopa zwrotu wszystkich tych funduszy jest ujemna, a w horyzoncie 3-letnim tylko dwa pierwsze zdołały pokonać lokatę.
 
W grudniowym zestawieniu funduszy otwartych zadebiutował Allianz Structured Return, niestety od razu z wynikiem ujemnym (-2,5% w okresie ostatnich 12 miesięcy).
 
Skuteczność

W przypadku publicznych funduszy zamkniętych czołówka również pozostaje bez zmian względem poprzedniego miesiąca. Opera Za 3 Grosze utrzymała pozycję lidera, mimo że skuteczność po raz kolejny z rzędu spadła. Podobnie jest w przypadku PZU FIZ Akord. Miejscami zamieniły się natomiast Investor FIZ, który awansował na trzecią pozycję,
i Quercus Multistrategy FIZ.

Skuteczność

Jeśli chodzi o fundusze zamknięte, których certyfikaty wyceniane są kwartalnie, jedyną zmianą jest spadek efektywności funduszu PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód-Zachód FIZ – mimo coraz dłuższej historii, liczba okresów z dodatnich wynikiem nie wzrosła.

Zespół Analiz Online


[1] MSCI AC World odzwierciedla zachowanie 23 głównych indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych i 24 z krajów wschodzących.

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę