Rusza portal mojeppk.pl

08.01.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: Analizy Online
Z początkiem stycznia weszła w życie ustawa o PPK. By ułatwić wdrożenie nowych programów emerytalnych, PFR wdraża szereg inicjatyw, w tym portal poświęcony PPK

We wtorek 8 stycznia br. miała miejsce uroczysta inauguracja portalu mojeppk.pl, poświęconego pracowniczym planom kapitałowym. Podczas konferencji na GPW premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że PPK jest programem prospołecznym, adresowanym do ponad 11 milionów pracowników.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Program, który jest cywilizacyjnie ważny dla Polski, jest też kluczowy dla budowania długoterminowych oszczędności. Długoterminowe oszczędności są absolutnie fundamentalne dla rozwoju gospodarczego w dłuższym okresie. To rozumieją nie tylko ekonomiści, o tym wiemy wszyscy, że tak właśnie jest, że potrzebne są krajowe oszczędności, żeby nie popadać w nadmierną zależność od zagranicy - co nam się przydarzyło przez ostatnie 25 lat – powiedział Mateusz Morawiecki.

Minister Finansów Teresa Czerwińska wskazywała, że budowa dobrobytu jest wspólną sprawą zarówno państwa, pracodawcy, jak i indywidualnie pracownika.

Efektywna budowa oszczędności emerytalnych wymaga regularnego i dobrowolnego oszczędzania. To kwestia wypracowania pewnego nawyku odkładania, czasem naprawdę niewielkich kwot – mówiła.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odniósł się również do porównań PPK do OFE. Jak mówił, są to zupełnie inne projekty, a PPK są „bardziej przemyślane i stabilne niż OFE, lecz będą musiały zmierzyć się z budową zaufania”. Prezes PFR bardziej szczegółowo omówił plan wdrażania PPK.
 
Wdrażanie podzielone jest na cztery etapy. W tym roku PPK będą objęte największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, to ok. 3,2 tys. firm. Pierwsze wpłaty powinny pojawić się w sierpniu br., jeśli pracodawcy zawrą umowy w lipcu. Pracodawcy będą mieli mniej więcej cztery miesiące, żeby tego typu programy stworzyć – tłumaczył.
 
Jak dodał Paweł Borys, kolejne etapy będą większym wyzwaniem – firm zatrudniających powyżej 50 osób jest kilkanaście tysięcy, a mniejszych (20-50 osób) – 60 tys. Ostatni etap to kilkaset tysięcy firm. 
 
Prezes PFR podkreślał, że wdrożeniu PPK ma towarzyszyć szereg inicjatyw. 
 
Dzisiaj startuje portal dla pracodawców. Wczoraj zainaugurowaliśmy Radę Konsultacyjną przy PFR, zaprosiliśmy partnerów społecznych, przedstawicieli sektora instytucji finansowych. Chcemy kontynuować konsultacje i dialog społeczny, również na etapie wdrożenia projektu. Uruchomiono również call center – mówił.
 
Portal i call center mają funkcjonować w pełnym wymiarze około kwietnia br. 
 
W styczniu startujemy z kampanią informacyjną. Na stronie PFR znajdują się materiały dla pracodawców. Będą one dystrybuowane również bezpośrednio do pracodawców. 28 stycznia rusza kampania telewizyjna poświęcona PPK. Przygotowaliśmy również przewodnik dla pracodawców – w styczniu zostanie przesłany do wszystkich pracodawców za pomocą systemu płatnik. Od marca chcemy zacząć organizować szkolenia w Polsce - one będą trwały przez kolejne 2 lata – tłumaczył.
 
Paweł Borys zakłada, że do oferowania PPK przystąpi ok 20 instytucji, co w jego ocenie zapewni konkurencyjność i jak najlepsze warunki dla pracodawców. 
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

GPWMateusz MorawieckiOFEPaweł BorysPFRPPK

zobacz także

↑ na górę