Opoka TFI obniża opłaty za zarządzanie

07.01.2019 | Opoka TFI
Opoka TFI, niezależne polskie TFI, zarządzające funduszami zamkniętymi dla zamożnych osób, podsumowało rok 2018 i przedstawiło plany oraz spojrzenie na rynki finansowe na rok 2019

Opoka TFI od 2.01.2019 r. zdecydowała się obniżyć opłaty w funduszu Opoka Neutral (stała z 2,8% do 2,0%) i Opoka Quant (stała z 2,5% do 2,0%). Opłata zmienna na Opoka Neutral będzie niższa (15% zamiast 20%), ale liczona będzie od zera. Zdaniem Adama Łaganowskiego, Dyrektora Sprzedaży Opoka TFI, taka struktura opłat z pewnością zdecydowanie poprawi wyniki w okresach takich jak 2018 rok.

Przedstawiciele Opoka TFI przedstawili także sytuację w zakresie dystrybucji funduszy, zwłaszcza FIZ-ów. – Rok 2018 był najgorszym rokiem w historii niezależnych TFI. Krach i zapaść płynności na małych spółkach czy afera Getback spowodowały utratę dużej części zaufania inwestorów. Za skutki płacimy wszyscy solidarnie, niezależnie od tego, czy ktoś sobie poradził czy nie – mówi Adam Łaganowski. – Umorzenia dotknęły także Opoka TFI, źródłem odkupień certyfikatów w zdecydowanej większości byli klienci dystrybutorów, zwłaszcza bankowych. Nasi klienci właśni zachowali się bardzo lojalnie – dodaje Adam Łaganowski. Opoka TFI podkreśla, że umorzenia w żadnym stopniu nie wpłynęły na strukturę portfeli.

Towarzystwo zachowało w pełni płynne portfele funduszy. Daje nam to komfort pracy i możliwość skupienia się na aktywnym zarządzaniu – mówi Tomasz Tarczyński, prezes zarządu Opoka TFI. Zdaniem przedstawicieli towarzystwa, w świetle obowiązujących przepisów dotyczących zachęt, rok 2019 przyniesie prawdopodobnie dalszą presję na TFI niezależne od bankowych lub ubezpieczeniowych grup kapitałowych. – Naszym zdaniem główny model rozwoju niezależnych TFI to dystrybucja własna lub dystrybucja przez licencjonowanych pośredników, gdzie klient świadomie płaci fakturę za usługę zarządzania – mówi Adam Łaganowski.

W 2019 r. Opoka TFI planuje pozyskać ponad 100 mln zł nowych aktywów. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest dalsza rozbudowa własnej sieci sprzedaży, którą powinny ułatwić zmiany zachodzące w dystrybucji produktów inwestycyjnych.

Prognozy rynkowe

Jeśli chodzi o spojrzenie na rynki, zdaniem specjalistów Opoka TFI w 2018 roku prawdopodobnie zakończyliśmy cykl podwyżek stóp procentowych w USA. W 2019 roku dobrą inwestycją powinny być obligacje rządu USA. – Na rynkach akcji według nas mamy do czynienia z analogią do bessy z lat 2001-2002. Czyli czekają nas jeszcze spadki w 2019 roku. Jak w każdej bessie możliwe są odreagowania, zwłaszcza gdy rynki są mocno technicznie wyprzedane jak w chwili obecnej. Dołków na światowych rynkach akcji spodziewamy się w drugiej połowie 2019 roku i należy je kupić, bo przetrwają kilka lat – mówi Tomasz Tarczyński Jego zdaniem rynki wschodzące oraz Europa długoterminowo biją rekordy słabości vs USA i w 2019 powinno to wreszcie wygenerować świetną okazję inwestycyjną na tych aktywach. Natomiast polskie małe spółki są już bardzo wyprzedane, zwłaszcza w relacji do całego rynku. Selektywnie można tu już szukać okazji, jednak cały sektor ma przed sobą jeszcze spadki, zwłaszcza spółki przemysłowe. Zdaniem prezesa Opoka TFI polski złoty nie ma dużego potencjału do umocnienia. Rok 2019 nie będzie też łatwy dla posiadaczy krajowych obligacji, które jego zdaniem nie oferują premii za ryzyko w relacji do podobnych instrumentów na świecie.

Tomasz Tarczyński, Adam Łaganowski, Opoka TFI

TAGI:

Opoka TFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę