Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-01-04)

04.01.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: sezer66 / shutterstock.com
Jest lepiej niż w grudniu, ale niepokój wciąż widać – słabsze odczyty gospodarcze podtrzymują obawy inwestorów o tempo globalnego wzrostu

Pierwszego tygodnia 2019 r. na globalnych rynkach nie można zaliczyć do najbardziej udanych, jednak póki co dramatyczne spadki indeksów, które miały miejsce w połowie grudnia, nie powtórzyły się. W ujęciu tygodniowym S&P500 stracił -1,5%, europejski EuroStoxx50 zyskał +0,5%, a chiński Schanghai Composite Index wzrósł o +0,8%.
 
Na nastroje inwestorów wciąż największy wpływ mają obawy o tempo wzrostu gospodarczego w USA i ewentualne spowolnienie w Stanach oraz w całej gospodarce światowej. Niepokoje wydają się być uzasadnione. W środę 2 stycznia br. opublikowano grudniowe odczyty PMI dla przemysłu. Dane nie napawają optymizmem – w przypadku Chin indeks spadł do 49,7 pkt., czyli poniżej poziomu granicznego 50 pkt., który jest umowną granicą pomiędzy ożywieniem a regresją w branży. To najniższa wartość od 19 miesięcy. W USA również jest gorzej niż w listopadzie – wartość PMI spadła z 55,3 pkt. do 53,8 pkt. Otuchy lekko dodaje wzrost aktywności gospodarczej w chińskim sektorze usług oraz lepsze odczyty dla amerykańskiego rynku pracy.
 
Zmartwieniem inwestorów jest także tzw. government shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności amerykańskiego rządu federalnego. Dla administracji w Stanach Zjednoczonych nie jest to nic niezwykłego – rok temu również do tego doszło. Spór się przeciąga (trwa od 22 grudnia), a kością niezgody jest tym razem kwestia budowy muru na granicy USA i Meksyku. Donald Trump zapowiedział, że czeka na ruch ze strony Demokratów – on sam odwołał urlop na Florydzie i spędził święta Bożego Narodzenia w Białym Domu. Środowe spotkanie prezydenta z przedstawicielami Kongresu nie przyniosło rozwiązania sporu.
 
Niespokojnie jest też na warszawskiej GPW – tu również widać obawy o wzrost gospodarczy. Noworoczne odczyty przyniosły spory spadek PMI – grudniowy odczyt wyniósł 47,6 pkt. Tak źle nie było od kwietnia 2013 r. Ponadto wielkość produkcji i liczba nowych zamówień uległy zmniejszeniu w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku. Lekko zwolniła także inflacja – w grudniu ceny wzrosły w ujęciu rocznym o +1,1%, podczas gdy w listopadzie było to +1,3%. Czynnikiem wspierającym dla rynków wschodzących, w tym Polski, są zbliżające się negocjacje między USA i Chinami – w efekcie w ujęciu tygodniowym WIG nieznacznie wzrósł (+0,4%).
 
Rynek funduszy inwestycyjnych
 
Nowy rok przyniósł nową strategię Quercus TFI. Plan „Q.2019” zakłada poszerzenie oferty towarzystwa o produkty dłużne i fundusze inwestujące na rynku globalnym. Nowe obszary kompetencyjne wymusiły poszerzenie zespołu inwestycyjnego. Z początkiem tego roku dołączyli do niego Jarosław Jamka, zastępca dyrektora departamentu inwestycyjnego (wcześniej w Ipopema TFI), Mariusz Zaród, dyrektor ds. instrumentów dłużnych (wcześniej w Ipopema TFI), Piotr Miliński, zarządzający (wcześniej w Ipopema TFI) oraz Mariusz Petelski, zarządzający funduszem autorskim (wcześniej Insignis TFI). Więcej tutaj.
 
Z początkiem br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące obniżenia maksymalnej stawki opłaty stałej za zarządzanie. W artykule „Te fundusze będą tańsze” przyjrzeliśmy się funduszom, które dotknęła obniżka.
 
W czwartek opublikowaliśmy grudniowe podsumowanie wyników funduszy inwestycyjnych. Z perspektywy globalnych rynków grudzień nie tylko nie przyniósł rajdu Świętego Mikołaja, ale był jednym z gorszych miesięcy 2018 roku. To głównie efekt pogorszenia koniunktury na rynkach rozwiniętych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Przyczyną spadków były przede wszystkim niepokoje dotyczące perspektyw dla amerykańskiej gospodarki oraz możliwej recesji. W efekcie na czele miesięcznego zestawienia znalazły się fundusze inwestujące na rynku złota – zyskały średnio +6,1%. Kapitał klientów pomnożyły również produkty inwestujące na polskim rynku długu oraz fundusze dłużne globalne uniwersalne.
 
W mijającym tygodniu rozpoczęliśmy też serię podsumowań minionego roku na rynku funduszy – w czwartek sprawdziliśmy gdzie warto było inwestować, a w piątek przedstawiliśmy listę dziesięciu najbardziej zyskownych funduszy detalicznych.
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Donald TrumpPMIpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę