Globalne zsynchronizowane spowolnienie

14.12.2018 | Quercus TFI
Sporo już napisaliśmy na temat tego, że tegoroczne turbulencje na rynkach akcji oznaczają dyskontowanie postępującej zadyszki w globalnej gospodarce. Ciągle pojawiają się jednak kolejne ciekawe tropy w tej materii.

Już tylko nieco ponad 20% krajów może się pochwalić wskaźnikami wyprzedzającymi OECD powyżej granicy 100 pkt. (czyli w fazie tzw. ekspansji). Tzw. szerokość (breadth) wzrostu gospodarczego na świecie uległa na przestrzeni tego roku prawdziwemu załamaniu. A jeszcze przed rokiem tematem numer jeden na rynkach było "zsynchronizowane globalne ożywienie"...


Zauważmy, że wskaźnik szerokości wzrostu gospodarczego zszedł już w zasadzie do dołka z 2012 roku. Ciągle sporo brakuje mu jednak do dołka z początku 2009 roku oraz lat 2001 i 2003.

Kompromisowym rozwiązaniem może być czekanie na jakiś sygnał, że w gospodarkach następuje poprawa. Takim sygnałem może być np. wzrost wskaźnika z niskiego pułapu.


Widać, że w przeszłości cierpliwe czekanie na sygnał poprawy pozwalało uniknąć drastycznych strat takich jak w 2008 roku, choć jednak za cenę pozostania poza rynkiem akcji w początkowej, dynamicznej fazie odreagowania (to ryzyko jest nawet nieco niedoszacowane na powyższym wykresie, bo wskaźniki CLI za dany miesiąc publikowane są z prawie półtoramiesięcznym opóźnieniem).

Reasumując, kolejne wskaźniki potwierdzają, że tegoroczna mocna korekta na rynkach akcji oznacza dyskontowanie "zsynchronizowanej globalnej zadyszki" w gospodarkach. W kolejnych miesiącach będziemy czekać na sygnały czy ta zadyszka dobiega wreszcie końca.

Tomasz Hońdo, Quercus TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychTomasz Hońdo


Pozostałe komentarze

11
sty
Empty-hex
Stabilne stopy procentowe, wolniejszy wzrost, w akcjach odbicie pod koniec roku
4
sty
Empty-hex
RDM: czy niedźwiedź zapadnie w tym roku w zimowy sen?
3
sty
Empty-hex
W 2019 r. najlepsze będą akcje
20
gru
Empty-hex
Vienna Life: prognozy inwestycyjne na 2019 rok
14
gru
Empty-hex
Globalne zsynchronizowane spowolnienie
Komentarz tygodniowy Polska i Świat – May zostaje. Włosi kapitulują
6
gru
Empty-hex
Rajd św. Mikołaja na polskich obligacjach
30
lis
Empty-hex
Pozytywny przełom w trakcie 2019 roku?
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę