Globalne zsynchronizowane spowolnienie

14.12.2018 | Quercus TFI
Sporo już napisaliśmy na temat tego, że tegoroczne turbulencje na rynkach akcji oznaczają dyskontowanie postępującej zadyszki w globalnej gospodarce. Ciągle pojawiają się jednak kolejne ciekawe tropy w tej materii.

Już tylko nieco ponad 20% krajów może się pochwalić wskaźnikami wyprzedzającymi OECD powyżej granicy 100 pkt. (czyli w fazie tzw. ekspansji). Tzw. szerokość (breadth) wzrostu gospodarczego na świecie uległa na przestrzeni tego roku prawdziwemu załamaniu. A jeszcze przed rokiem tematem numer jeden na rynkach było "zsynchronizowane globalne ożywienie"...


Zauważmy, że wskaźnik szerokości wzrostu gospodarczego zszedł już w zasadzie do dołka z 2012 roku. Ciągle sporo brakuje mu jednak do dołka z początku 2009 roku oraz lat 2001 i 2003.

Kompromisowym rozwiązaniem może być czekanie na jakiś sygnał, że w gospodarkach następuje poprawa. Takim sygnałem może być np. wzrost wskaźnika z niskiego pułapu.


Widać, że w przeszłości cierpliwe czekanie na sygnał poprawy pozwalało uniknąć drastycznych strat takich jak w 2008 roku, choć jednak za cenę pozostania poza rynkiem akcji w początkowej, dynamicznej fazie odreagowania (to ryzyko jest nawet nieco niedoszacowane na powyższym wykresie, bo wskaźniki CLI za dany miesiąc publikowane są z prawie półtoramiesięcznym opóźnieniem).

Reasumując, kolejne wskaźniki potwierdzają, że tegoroczna mocna korekta na rynkach akcji oznacza dyskontowanie "zsynchronizowanej globalnej zadyszki" w gospodarkach. W kolejnych miesiącach będziemy czekać na sygnały czy ta zadyszka dobiega wreszcie końca.

Tomasz Hońdo, Quercus TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychTomasz Hońdo

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

17
cze
Empty-hex
Fed pomoże rynkowi akcji
11
cze
Empty-hex
Sprawdzony wskaźnik o krok od sygnału ... kupna
10
cze
Empty-hex
Pod batutą Trumpa
7
cze
Empty-hex
Podsumowanie maja na rynkach
31
maj
Empty-hex
Kłopoty Idea Banku i Getin Banku mogą obciążyć cały sektor bankowy
30
maj
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - maj 2019
23
maj
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: barbarzyński relikt nadal w cenie
22
maj
Empty-hex
Quercus TFI: Korekta akcji spółek zagranicznych. Dobry moment na zakup
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę