Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking funduszy inwestycyjnych (listopad 2018)

06.12.2018 | analizy.pl
pobierz plik: pdf
W listopadowym Rankingu Analiz Online nadaliśmy oceny 403 funduszom inwestycyjnym w horyzoncie 12-miesięcznym, z czego 321 miało wystarczająco długą historię, by otrzymać noty także w okresie 36-miesięcznym

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Swoje pierwsze krótkoterminowe oceny otrzymało sześć funduszy, z czego pięć to produkty z oferty AXA TFI. Żadnemu z debiutantów nie udało się uzyskać najwyższej noty. W gronie tym najlepiej wypadł Santander Akcji Małych i Średnich Spółek (Arka BZ WBK FIO), pierwszy produkt w ofercie towarzystwa, który inwestuje w akcje polskich MiŚ-ów – uzyskał ocenę 4a.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Funduszy, które otrzymały pierwsze oceny w horyzoncie 36-miesięcznym, było więcej. „Piątki” otrzymały Caspar Akcji Europejskich (Caspar Parasolowy FIO), ING BSK Indeks S&P 500 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO) i Skarbiec Obligacji Globalnych (Skarbiec FIO). Relacją zysku do ponoszonego ryzyka ocenioną wysoką notą 4a mogą pochwalić się dwa produkty white label zarządzane przez Amundi Polska TFI, oferowane klientom banku ING – ING BSK Indeks MSCI EMU (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO) i ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO).


Wybraliśmy dwa fundusze, których ocena rankingowa w ostatnim czasie wyraźnie się zmieniła zarówno in plus, jak i in minus. Wzrostu efektywności doświadczył PKO Akcji Rynku Amerykańskiego (Parasolowy FIO). Historia jego not rankingowych liczy równo 1,5 roku. Debiut należał do bardzo udanych – relacja zysku do ryzyka pozwoliła uzyskać notę 5a. Kolejne miesiące przyniosły jednak pogorszenie sytuacji – do lutego 2017 r. ocena spadła do najniższego możliwego poziomu (1a). Fundusz znacznie odstawał od konkurentów aż do końca ubiegłego roku. Ostatnie miesiące przyniosły jednak stopniową poprawę – od lipca br. noty rankingowe PKO Akcji Rynku Amerykańskiego stale rosną. We wrześniu fundusz otrzymał pierwszą od ponad dwóch lat „czwórkę”, a od października jego oceny nie spadają poniżej poziomu 5a.

Podobnie jak w przypadku pozostałych funduszy akcji amerykańskich, PKO Akcji Rynku Amerykańskiego angażuje się w akcje spółek amerykańskich głównie w sposób pośredni – lokując środki przede wszystkim w fundusze ETF. Część kapitału inwestowana jest jednak bezpośrednio w największe przedsiębiorstwa zza oceanu (m.in. Wal-Mart Stores, Colgate-Palmolive czy Philip Morris International). 


Na drugim biegunie znalazł się tym razem Noble Fund Timingowy (Noble Funds FIO). To jeden z najstarszych produktów w grupie funduszy mieszanych polskich aktywnej alokacji, który może pochwalić się 4-gwiazdkowym Ratingiem Analiz Online oraz nagrodą Alfa z 2015 r. Jego cechą charakterystyczną jest duża swoboda działania zarządzającego, dynamiczne podejście do inwestycji oraz możliwość sporego zaangażowania w papiery zagraniczne.

Ostatnie kilka lat było bardzo udane dla produktu z oferty Noble Funds TFI – od 2015 r. fundusz co roku wypracowywał ponadprzeciętne stopy zwrotu. W drugiej połowie tego roku sytuacja stopniowo zaczęła się psuć – oceny systematycznie spadają od lipca br., a w listopadzie fundusz otrzymał najniższą z not. Okresy spadku efektywności nie są dla Noble Fund Timingowego czymś nowym – w ponad 10-letniej historii działalności funduszu było kilka takich sytuacji. Warto jednak zauważyć, że oceny 1a produkt nie otrzymał od blisko 4 lat.

Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę