Rajd św. Mikołaja na polskich obligacjach

06.12.2018 | Union Investment TFI
Rentowności polskich obligacji w dół
Na polskim rynku obligacji w ostatnich dniach panowały bardzo dobre nastroje – rentowności zbliżyły się na koniec listopada do 3,05% na dziesięcioletnich papierach z poziomu 3,25% dwa tygodnie wcześniej, co wsparły m.in. wypowiedzi szefa Fed, a także czynniki lokalne, takie jak zastąpienie regularnej aukcji długu aukcją zamiany – to dzięki dobrej sytuacji budżetu. Na ostatnim przetargu w listopadzie inwestorzy objęli obligacje o wartości 7 mld zł, głównie stałokuponowych ze środka i z końca krzywej rentowności, oddając papiery zapadające w przyszłym roku. Spadki rentowności widzieliśmy również na instrumentach pochodnych – wiele banków grających na podwyżki stóp procentowych w Polsce musiało się wycofać z tych pozycji. Wyceny pięcioletnich swapów stopy procentowej (IRS) spadły z ok. 2,60% do ok. 2,25%, czyli jeszcze bardziej niż na rynku obligacji.

„Rajd św. Mikołaja” już trwa
Kolejnym czynnikiem wspierającym wyceny obligacji jest informacja o niższej niż oczekiwano inflacji po listopadzie, co z pewnością wspiera gołębie skrzydło w RPP. Wygląda na to, że pozytywne wydarzenia na rynku długu wygenerowały tzw. „rajd św. Mikołaja” na polskich obligacjach. Pewnym ryzykiem dla rynku jest możliwa podaż obligacji zmiennoprocentowych ze strony niektórych banków i być może TFI. Obligacje te nabywane są przede wszystkim przez krajowe banki i, które dzięki takiej inwestycji mogą obniżyć podatek od aktywów, z tym jednak zastrzeżeniem, że banki preferują papiery o krótszym terminie wykupu.

Wniosek o podwyżkę stóp w RPP
Ciekawa informacja dotarła do rynku z opisu dyskusji listopadowego posiedzenia RPP – rada głosowała nad wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Był to pierwszy wniosek o zmianę poziomu stóp procentowych od marca 2015 r. Co prawda nie został przyjęty, ale interesującą informacją, którą poznamy na koniec grudnia, będzie to, czy poparł go jedynie wnioskodawca, czy były w radzie również inne osoby, które zagłosowały za. Gdyby okazało się, że za podwyżką głosowało trzech-czterech członków rady, byłby to ważny sygnał na najbliższe kwartały. Z drugiej strony najnowsze dane o inflacji w Polsce pokazały bardzo umiarkowany wzrost cen, poniżej rynkowych oczekiwań.
 
Spadki rentowności odnotowaliśmy również na amerykańskich obligacjach, które umocniły się po ostatnich wypowiedziach szefa Fed Jerome'a Powella, który stwierdził, że w USA jesteśmy już blisko osiągnięcia dopuszczalnego pasma odchyleń od neutralnej stopy procentowej. Komentarz ten został odebrany gołębio, dzięki czemu rentowności dziesięciolatek spadły o ok. 10 punktów bazowych do poziomu ok. 3%.

Krzysztof Izdebski, Zarządzający Funduszami Dłużnymi Union Investment TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychKrzysztof Izdebskiobligacje skarboweUnion Investment TFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

15
lut
Empty-hex
Brak wiary w ożywienie na giełdach
Komentarz tygodniowy Polska i Świat – Bund wkrótce z ujemną rentownością?
12
lut
Empty-hex
Jesteśmy blisko punktu zwrotnego w gospodarce globalnej
11
lut
Empty-hex
Rynek obligacji w Polsce podąża za rynkiem globalnym
6
lut
Empty-hex
P. Żółkiewicz: mapa ryzyka na 2019 rok
29
sty
Empty-hex
Prognozy inwestycyjne na 2019 rok wg Esaliens TFI
28
sty
Empty-hex
Styczeń kończymy w lepszych nastrojach
24
sty
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - styczeń 2019
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę