Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (listopad 2018)

04.12.2018 | analizy.pl
pobierz plik: pdf
Listopad upłynął pod znakiem wzrostu apetytu na ryzyko – zyskiwały głównie rynki wschodzące. Spośród polskich funduszy najlepiej wypadły rozwiązania inwestujące w akcje spółek tureckich oraz podmiotów notowanych na GPW

Z perspektywy globalnych rynków listopad był dość udany – indeks MSCI AC World[1] wzrósł o blisko +1,3%. Siłą napędową był głównie powrót zainteresowania inwestorów rynkami wschodzącymi. Po wielomiesięcznej przecenie, MSCI EM zyskał prawie +4,1%, najwięcej od stycznia br. Wzrost apetytu na ryzyko ma dwa źródła. Pierwsze to pojawiające się opinie przedstawicieli Fed, którzy wskazują, że stopy procentowe w USA znajdują się blisko poziomu neutralnego. Drugim czynnikiem jest spotkanie prezydentów USA i Chin na szczycie grupy G20, które miało miejsce w Argentynie. Donald Trump i Xi Jinping ustalili, że od stycznia nie będą podnosić ceł we wzajemnej wymianie handlowej. Choć konflikt wciąż jest daleki od rozwiązania, to rynki odebrały ten komunikat z entuzjazmem, a parkiety na całym świecie zaświeciły się na zielono. Rynkom akcji pomaga także spadek cen ropy – w ubiegłym miesiącu jej cena obniżyła się o ok. -20%, z 75 do niespełna 60 dolarów za baryłkę.

Średnie stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych (listopad 2018)

Liderem listopadowych stóp zwrotu były fundusze akcji tureckich, które zarobiły średnio +8,3%. To efekt zarówno zwyżek cen akcji notowanych na giełdzie nad Bosforem, jak i umocnienia tureckiej waluty. Poprawa sentymentu wobec rynków wschodzących to tylko jedna z przyczyn wzrostu popytu na tureckie aktywa. Wpływ miało także zniesienie amerykańskich sankcji na oficjeli tureckich, po tym jak w październiku uwolniono pastora Andrew Brunsona. Lirze pomagało również wyhamowanie wzrostu kursu amerykańskiego dolara. Spośród polskich funduszy najwyższy zysk wypracował Investor Turcja (Investor SFIO) ­– jego wynik to +9,4%.

Zatrzymanie eskalacji napięć sprzyjało też giełdom azjatyckim i rozwiązaniom inwestującym w akcje spółek notowanych na tych parkietach. Rynki z tej części świata złapały oddech także dzięki wspomnianej już tańszej ropie i przerwie w wielomiesięcznej aprecjacji amerykańskiej waluty. W ubiegłym miesiącu bardzo dobrze poradził sobie indyjski SENSEX, który zyskał prawie +5,1%. Na plusie były także m.in. południowokoreański KOSPI (+3,3%) i chiński CSI300 (+0,6%). Polskie fundusze akcji azjatyckich (bez Japonii) zyskały średnio +4,6%. Najlepiej wypadł Investor Indie i Chiny (Investor SFIO), który zarobił +6,3%. Ponadprzeciętne stopy zwrotu wypracowały także UniAkcje: Daleki Wschód (UniFundusze SFIO) i MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich (Światowy SFIO).

Listopad okazał się sprzyjający także dla funduszy akcji polskich – rozwiązania o strategii uniwersalnej zyskały średnio +3,0%, a te inwestujące w akcje małych i średnich spółek +0,2%. To pierwszy raz od lipca i czwarty miesiąc w tym roku, gdy produktom zaliczanym do obu grup udało się pomnożyć zainwestowany kapitał. W ujęciu miesięcznym WIG zyskał +5,2%. Motorem wzrostów na GPW był głównie spadek awersji do ryzyka na rynkach globalnych. Czynniki krajowe trudno bowiem uznać za pozytywne – w pierwszej części miesiąca inwestorów odstraszał wybuch afery korupcyjnej z udziałem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Sezon publikacji wyników nie stanowił szczególnego wsparcia – dobra sytuacja polskiej gospodarki przekłada się bowiem na rosnące koszty pracy wywierające presje na marże. Ponadto segment małych i średnich spółek wciąż doświadcza podaży, która jest echem afery wokół GetBack.


Spośród funduszy akcji polskich uniwersalnych najlepiej wypadł ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO), który zarobił +6,4%. To fundusz indeksowy, który daje ekspozycję na polskie blue chipy. Taki sam wynik wypracował również produkt z oferty Opera TFI Novo Akcji (Novo FIO). W grupie rozwiązań skupiających się na małych i średnich spółkach najwięcej zarobił Pekao Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego (Pekao FIO) – jego stopa zwrotu to +3,5%.
Listopad był trudniejszy dla rynków rozwiniętych ­– indeks MSCI World zyskał niespełna +1,0%. Rynek akcji amerykańskich ma za sobą drugi dość trudny miesiąc. Indeksy giełdowe spadły poniżej historycznych szczytów, a inwestorzy nie patrzą na spółki technologiczne tak przychylnie jak w poprzednich miesiącach (w ciągu miesiąca Nasdaq zyskał jedynie +0,3%). W efekcie średnia stopa zwrotu funduszy akcji amerykańskich to tylko +0,9%.

Dużo słabiej było na Starym Kontynencie – indeks Euro Stoxx 50 stracił blisko -0,8%. Rynkom akcji ciążyły kontrowersje wobec włoskich założeń budżetowych, które nie spotkały się z entuzjazmem Unii Europejskiej. Czynnikiem negatywnie wpływającym na rynkowy sentyment jest także kwestia brexitu. Rządowi Jej Królewskiej Mości udało się wypracować porozumienie z Unią Europejską, regulujące kwestię wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jednak musi ono zyskać jeszcze aprobatę brytyjskiego parlamentu oraz państw członkowskich. Oprócz ryzyka politycznego, nastroje psują także niesprzyjające dane z niemieckiej gospodarki. Według wstępnych danych, niemiecki PKB wzrósł w trzecim kwartale jedynie o +1,1%, a w porównaniu z poprzednim kwartałem zanotował spadek o -0,2%.

Fundusze europejskich rynków rozwiniętych poniosły w listopadzie największe straty spośród wszystkich grup – ich średnia stopa zwrotu wyniosła -1,5%. To już czwarty z rzędu miesiąc na minusie. Jedynie trzem produktom udało się pomnożyć kapitał klientów ­– dwóm rozwiązaniom z oferty Santander TFI oraz funduszowi indeksowemu ING BSK Indeks MSCI EMU (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO).

Zespół Analiz Online


[1] MSCI AC World odzwierciedla zachowanie 23 głównych indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych i 24 z krajów wschodzących.

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze dłużnefundusze dłużne polskie korporacyjnefundusze dłużne polskie papiery skarbowefundusze złotarynek akcjiwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę