Ok. 15 proc. pracodawców deklaruje, że będzie płacić dodatkowe, wyższe składki w ramach PPK - Randstad

04.12.2018 | analizy.pl
Ponad połowa przedstawicieli pracodawców jest przeciwna wprowadzeniu PPK, zaś 1/5 nie ma zdania na ten temat - wynika z badania Randstad, przeprowadzonego wśród kadry odpowiadającej za zarządzanie kadrami.

Według szacunków rządu, Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć około 11,5 mln pracowników. Program ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis.

W ramach PPK, oprócz obowiązkowych składek odprowadzanych przez pracodawcę, firmy będą mogły dobrowolnie zwiększyć ich wartość, jednak - jak wskazuje Randstad - pracodawcy nie są skłonni do takich rozwiązań.

"Jedynie 15 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że firma będzie odprowadzała dodatkowe składki za pracowników, przy czym firm, które są tego pewne jest 1 proc." - napisano w komentarzu. "Odprowadzanie dodatkowych składek częściej deklarują firmy z sektora finansowego (43 proc.), w pozostałych przypadkach odsetek ten nie przekracza 25 proc. Firmy, które są skłonne do opłacania zwiększonej składki chcą to rozwiązanie potraktować jako dodatkowy benefit dla pracowników - tak deklaruje 72 proc. respondentów z tej grupy" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że 54 proc. pracodawców jest w mniejszym lub większym stopniu przeciwna wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale - co ciekawe - blisko 1/5 w ogóle nie ma zdania na ten temat. Może to sygnalizować, że to rozwiązanie nie jest wystarczająco dobrze znane polskim firmom.

Z badania wynika, że częściej zwolennikami programu są przedstawiciele dużych firm (min. 250 pracowników), instytucji finansowych, z regionu zachodniego, posiadające siedziby w średnich miastach (20-50 tys. mieszkańców) i we wsi.

"Pomysł PPK budzi wśród pracodawców obawy dotyczące nie tylko dodatkowych obciążeń administracyjnych związanych z prowadzeniem dokumentacji przystąpienia pracowników do systemu i uczestnictwa w nim, ale również kwestii związanych z wyborem podmiotu prowadzącego PPK w danej firmie i oczekiwań pracowników dotyczących wzrostu płac pokrywającego wysokość składki płaconej przez pracowników" - ocenia cytowana w komunikacie prasowym Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8 października - 8 listopada 2018 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników.

Za: PAP Biznes

TAGI:

PPK

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę