Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy (2018-11-23)

23.11.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: John Gomez / Shutterstock.com
Stany Zjednoczone świętują, a Unia i Wielka Brytania żyją brexitem. W polskiej branży funduszy inwestycyjnych tematem numer jeden, oprócz sprawy KNF, jest podpis prezydenta RP pod ustawą o PPK

W ostatnich dniach na pierwszym planie był temat brexitu. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Teresa May poinformowała, że osiągnęła wstępne porozumienie z Unią Europejską. W opublikowanym prawie 600-stronicowym dokumencie został opisany m.in. 21-miesięczny okres przejściowy, który w miarę łagodnie ma pomóc przeprowadzić obydwie strony przez proces opuszczenia Wyspiarzy Wspólnoty. Uregulowana została także sprawa przyszłej granicy Unii Europejskiej pomiędzy Irlandią Północną i Republiką Irlandii. Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker poinformowali w czwartek, że „co do zasady uzgodniono już umowę brexitu na szczeblu politycznym”. Na tę wiadomość funt zaczął się umacniać. W końcu oznacza ona uniknięcie tzw. „twardego brexitu”, czyli braku porozumienia. Sęk w tym, że ostateczna decyzja miała zostać ogłoszona w niedzielę. Czwartkowa informacja zaskoczyła część unijnych oficjeli, którzy wciąż myśleli, że propozycja nie jest doprecyzowana. Jak donosi Bloomberg, część z nich poczuła się odstawiona na boczny tor. Niesie to za sobą ryzyko, że niedzielny szczyt unijny może nie być tylko formalnością, a być może, próbą pokazania swojego niezadowolenia.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Tymczasem mijający tydzień znów upływa pod znakiem spadków na amerykańskich spółkach technologicznych. Przez pierwsze trzy dni tygodnia (czwartek giełda w Stanach miała wolne ze względu na Święto Dziękczynienia) indeks NASDAQ spadł o -3,8%. Odczuli to dwaj dotychczasowi liderzy portfeli ofensywnych Ligi Ekspertów – Grzegorz Zatryb (Skarbiec TFI) i Jarosław Niedzielewski (Investors TFI), którzy poprzez wybrane przez siebie fundusze mają dużą ekspozycję na amerykańskie spółki wzrostowe. Ich miejsce na fotelu lidera na jeden dzień zajął Grzegorz Raupuk (RDM Wealth Management). Skromne jest to jednak pocieszenie, ponieważ aktualnie stopa zwrotu strategii ofensywnej od początku trwania Ligi Ekspertów (czerwiec 2017) prawie wszystkich uczestników jest ujemna. Nieco lepiej jest w przypadku portfeli defensywnych, gdzie ponad połowa uczestników jest „na plusie”.

Rynek funduszy inwestycyjnych

Zostając na lokalnym rynku – informacją tygodnia jest zamknięcie prac nad ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) i podpisanie jej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Ceremonia odbyła się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co w kontekście dużych spadków i braku zainteresowania inwestorów indywidualnych rodzimym parkietem, ma wydźwięk symboliczny. Wielu uczestników rynku wierzy, że PPK mogą stać się motorem napędowym wzrostu na GPW.

AgioFunds TFI poinformowało, że już od pierwszych dni stycznia dostępny będzie ich fundusz ETF. Będzie działał w formule zamkniętej, ale jak na ETF przystało, będzie notowany na giełdzie. KNF zatwierdziła już prospekt emisyjny Beta ETF WIG20TR Portfelowego FIZ. Maksymalna opłata za zarządzanie ma wynosić 0,5% rocznie.

Tymczasem NN Investment Partners TFI dodało do swojej oferty fundusz akcji, którego środki są inwestowane w spółki realizujące cele zrównoważonego rozwoju ONZ. NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania to odważna próba podjęcia tematu i zachęcenia Polaków do wywierania wpływu swoimi decyzjami inwestycyjnymi na otaczający nas świat. Fundusz działa w formule master feeder, a więc jego środki są de facto inwestowane w tytułu uczestnictwa funduszu zagranicznego. Maksymalna opłata za zarządzanie wynosi 2,50%. Nowy produkt powstał z przekształcenia subfunduszu NN (L) Ameryki Łacińskiej. W efekcie na rynku pozostały już tylko dwa fundusze, których środki inwestowane są głównie w Ameryce Południowej (z oferty Investors TFI i MetLife TFI).

Skarbiec TFI przesunął przejęcie zarządzania funduszem Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ od Trigon TFI. Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku Skarbiec podpisał z Trigonem umowę o zamiarze przeniesienia portfeli wybranych funduszy. Pierwotnie miało do tego dojść 1 listopada, ale jak tłumaczy prezes Skarbca, Ewa Radkowska-Świętoń, w związku ze zmianą zarządu w Trigonie, dano sobie czas na zastanowienie się nad możliwościami.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

BrexitGPWpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę