Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy (2018-11-16)

16.11.2018 | Katarzyna Czupa
Na Starym Kontynencie ryzyko polityczne znów daje o sobie znać – spór budżetowy między Włochami a UE trwa, a widmo twardego brexitu wciąż jest na horyzoncie. Polskiej giełdzie ciąży afera wokół KNF

Mijający tydzień obfitował w wydarzenia ważne dla giełd starego kontynentu. Wciąż trwa spór wokół kształtu włoskiego budżetu – do wtorku do północy rząd Włoch miał przedstawić Komisji Europejskiej (KE) zrewidowane założenia, które byłyby zgodne z unijnymi wytycznymi. Rynek obawia się, że nowa propozycja nie spełni oczekiwań Unii. Rzym zapowiedział bowiem, że nie zamierza się ugiąć przed postawionymi żądaniami i nie zmieni zakładanego poziomu deficytu budżetowego (2,4% PKB). KE poinformowała, że nowa propozycja zawiera pewne zmiany, a opinia zostanie wydana 21 listopada br. Niepewność ciąży włoskim aktywom – giełda w Mediolanie straciła -2,2%, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o +6 p.b. z 3,40% do 3,46% (w szczytowym momencie była bliska 3,55%, dane na godz. 14:30).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Gorącym tematem ponownie jest też brexit. W ostatnich dniach rząd przewodzony przez Theresę May poinformował, że udało się wynegocjować porozumienie regulujące relacje między Wielką Brytanią a Unią po opuszczeniu wspólnoty. Zgodnie z postanowieniami blisko 600-stronicowego dokumentu okres przejściowy po brexicie będzie trwał 21 miesięcy – Zjednoczone Królestwo i UE mają czas do 2020 r. na wypracowanie umowy handlowej. Wynegocjowane porozumienie, by wejść w życie, musi jednak uzyskać poparcie parlamentu. To może być problematyczne, zważywszy że z jej postanowieniami nie zgadza się część Partii Konserwatywnej, przewodzonej przez May. Inwestorzy obawiając się, że ziści się scenariusz „twardego brexitu” (wyjście bez porozumienia) wyprzedają brytyjskie aktywa – indeks FTSE250 traci -2,7%, a funt osłabił się względem euro o -1,1% (dane na godz. 14:30).

Nastrojom ciąży także komentarz Mario Draghiego na temat inflacji w strefie euro. Jak powiedział szef Europejskiego Banku Centralnego, spółki działające na Starym Kontynencie niepokoją się o perspektywy wzrostu i inflacji, co negatywnie wpływa na poziom marż. Mario Draghi dodał jednak, że EBC zakończy program skupu aktywów zgodnie z planem. Rosnące ryzyko polityczne i gorsze perspektywy makroekonomiczne sprawiają, że w ostatnich dniach na rynkach dominowała podaż – w ujęciu tygodniowym indeks Euro Stoxx 50 spadł o -1,8% (dane na godz. 14:30). 

Ostatnie dni nie sprzyjają też warszawskiej GPW – od wtorku atmosfera była raczej niemrawa, ale już piątek mija pod znakiem załamania nastrojów (od początku sesji WIG stracił już -2,3%, dane na godz. 14:30). Giełdę ciągną w dół słabnące notowania spółek z sektora finansowego. Przyczyny są dwie. Pierwsza to wybuch afery wokół Komisji Nadzoru Finansowego. We wtorkowej prasie pojawił się artykuł przedstawiający stenogram z rozmowy między Markiem Chrzanowskim, przewodniczącym KNF, a Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku i Idea Banku. Podczas niej przewodniczący miał przedstawić właścicielowi banków propozycję „zwiększenie zasobów w dziale prawnym” Getinu, co byłoby „z korzyścią i dla urzędu, i dla całej instytucji”. Jak wynika z zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, Chrzanowski zaproponował (na kartce) wynagrodzenie w wysokości 1%. Po publikacji Marek Chrzanowski podał się do dymisji. KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń. Bieg zdarzeń podkopał zaufanie części inwestorów do polskiego sektora finansowego, co pociągnęło za sobą wyprzedaż akcji polskich banków, w tym obu spółek z grupy Getin. Źródłem spadków jest również spotkanie wynikowe PZU. Podsumowując III kwartał, Paweł Surówka, prezes PZU S.A. powiedział, że być może ubezpieczyciel zdecyduje się na odkupienie od PFR-u pakietu akcji Pekao.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Mijający tydzień przyniósł zmiany kadroweTrigon TFI. We wtorek 13 listopada, rada nadzorcza towarzystwa powierzyła funkcję wiceprezesa zarządu Piotrowi Bieniowi, który objął również funkcję CIO.

Podczas czwartkowego spotkania podsumowującego wyniki spółki za III kwartał br., prezes PZU S.A. zapowiedział, że platforma InPZU może otworzyć się na produkty z oferty innych towarzystw. – Myślę, że docelowo będziemy otwierali InPZU na fundusze innych TFI.

Zbudowaliśmy to narzędzie i chcemy, by z biegiem czasu stało się ono prawdziwą platformą i zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zaistnieć na rynku inwestycji pasywnych – podkreślał.
Opublikowaliśmy także dane dotyczące aktywów i bilansu sprzedaży za październik.

Pogorszenie nastrojów na rynkach nie sprzyjało funduszom inwestycyjnym – tylko co piąty z nich zakończył miesiąc na plusie, co – biorąc pod uwagę cały rynek – skutkowało ujemnym wynikiem z tytułu zarządzania. Jednocześnie w październiku przeważały umorzenia, bilans sprzedaży był więc ujemny. W efekcie na koniec ubiegłego miesiąca wartość zgromadzonego kapitału wyniosła niespełna 271,0 mld zł, o -4,3 mld zł mniej niż na koniec września. Jeśli chodzi o saldo wpłat i wypłat, wśród rozwiązań detalicznych miesiąc na plusie zakończyły fundusze pieniężne.
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

BrexitEBCinpzuKNFpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę