Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy (2018-11-09)

09.11.2018 | Katarzyna Czupa
Źródło: SmartPhotoLab / shutterstock.com
Amerykańskie wybory uzupełniające dostarczyły rynkom paliwa do wzrostów. Po posiedzeniu FOMC nastroje nieco się ochłodziły

W mijającym tygodniu rynki żyły wyborami uzupełniającymi do Kongresu. Zgodnie z przewidywaniami – Republikanie utrzymali większość w Senacie, podczas gdy Demokraci są dominującą siłą w Izbie Reprezentantów. Inwestorzy na Wall Street zareagowały entuzjazmem – środowa sesja zakończyła się na 2,1-procentowym plusie. Po pierwsze, przejęcie Izby przez Demokratów oznacza, że w pewnym stopniu będą równoważyć Republikanów, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansów publicznych (tutaj większe kompetencje ma izba niższa). Obecna równowaga sił to swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, który będzie zapobiegał zwiększaniu wydatków i zadłużenia. Co więcej, jak pokazuje historia, amerykańska giełda zwykle po wyborach uzupełniających doświadcza wzrostów – kierunek działań administracji staje się bowiem jaśniejszy (to czy podejmowane decyzje podobają się rynkom schodzi na drugi plan).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Drugim kluczowym wydarzeniem tego tygodnia było czwartkowe posiedzenie FOMC, czyli organu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki pieniężnej Fed. Spotkanie nie przyniosło zmian w kwestii wysokości stóp procentowych. Dla inwestorów liczyło się jednak to, jakie kroki FOMC będzie podejmował w przyszłości. Mimo październikowej korekty oraz słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy, Fed wciąż planuje „stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej”. Po posiedzeniu nastroje na rynkach wyraźnie się ochłodziły – w czwartek sesja giełdowa po raz pierwszy w tym tygodniu zakończyła się na minusie, a rentowność 2-letnich amerykańskich obligacji skarbowych skoczyła do blisko 3%, najwyższego poziomu od czasu globalnego kryzysu finansowego.


W ujęciu tygodniowym S&P500 zyskał +3,0%, przemysłowy DJI +3,6% a technologiczny Nasdaq +2,4%. Zdecydowanie gorsze nastroje panują na rynkach azjatyckich. Uważa się, że wynik wyborów nie wpłynie na przebieg wojny handlowej miedzy USA a Chinami (Biały Dom jest tu praktycznie niezależny). Podwyżki stóp procentowych, które prowadzą do umocnienia dolara i wzrostu atrakcyjności aktywów amerykańskich, również nie działają na korzyść parkietów azjatyckich. Chińskie indeksy Shanghai Composite i CSI300 straciły odpowiednio -3,0% i 3,7%. Południowokoreański KOSPI spadł o -0,5%, a ceny na japońskiej giełdzie praktycznie nie uległy zmianie.

Tymczasem na polskim parkiecie mijający tydzień jest dość udany – indeks WIG zyskał póki co +1,4%. Popytem cieszyły się blue chipy (WIG20 +1,9%) i średnie spółki (mWIG40 +1,2%). Oprócz dość dobrych nastrojów na rynkach globalnych, źródłem dobrego sentymentu były również wyniki kwartalne – rosły ceny PKO BP, CCC, Cyfrowego Polsatu i Aliora.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Na początku tygodnia pojawiła się informacja dotycząca liczby instytucji, które będą mogły oferować pracownicze plany kapitałowe (PPK). Jak poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak, ustawowe kryteria do oferowania PPK spełnia 45 instytucji finansowych.

Altus TFISkarbiec TFI i Quercus TFI podzieliły się także informacjami na temat stanu aktywów na koniec października. W ubiegłym miesiącu aktywa pierwszego z towarzystw spadły o blisko -6,8% i wyniosły 7,0 mld zł. Jeśli chodzi o Skarbiec TFI to aktywa funduszy detalicznych zmniejszyły się o -6,7% i wyniosły 4,2 mld zł. Skurczyły się także środki ulokowane w produktach z oferty Quercus TFI (-7,5%). Aktywa na koniec października wyniosły 2,9 mld zł.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) cofnęła Polskiemu Domowi Maklerskiemu licencję na prowadzenie działalności maklerskiej. Ponadto na firmę została nałożona kara w wysokości 2,5 mln zł.

W mijającym tygodniu opublikowaliśmy także serię raportów podsumowujących październik na rynku funduszy. W poniedziałek poznaliśmy wyniki z ubiegłego miesiąca. Korekta zaciążyła na stopach zwrotu. Na plusie znalazły się jedynie fundusze akcji tureckich (+1,2%) oraz rozwiązania inwestujące w polskie papiery dłużne – fundusze polskich papierów skarbowych zyskały średnio +0,2%, a pieniężne i te o strategii uniwersalnej +0,1%. We wtorek opublikowaliśmy podsumowanie miesiąca na rynku OFE. Tu również sytuacja nie była najlepsza – wszystkie OFE poniosły straty.

Jak wynika z kwartalnego raportu dotyczącego liczby klientów funduszy inwestycyjnych, grono osób korzystających z usług TFI systematycznie rośnie – na koniec września 2018 r. liczba klientów wyniosła 2,3 mln zł.
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online
 

TAGI:

ChinyFEDFOMCKNFpodsumowanie tygodniaPPKUSA

zobacz także

↑ na górę