Odpływy z funduszy nieco wyhamowały

09.11.2018 | Anna Zalewska
Źródło: Michael Dechev/ shutterstock.com

Saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych wyniosło w październiku ok. -1,2 mld zł w porównaniu do -2,9 mld zł we wrześniu.


Na 8 wyodrębnionych segmentów 6 zakończyło miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży. Pewnym zaskoczeniem jest to, że najwięcej środków wycofano z funduszy mieszanych, za czym w dużej mierze stoi ujemne saldo wpłat i wypłat PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek (PZU FIO Parasolowy), z którego wycofano ponad -0,3 mld zł (najwięcej z wszystkich funduszy). Na drugim miejscu znalazły się fundusze akcyjne z ponad -0,6 mld zł odpływu netto. Klienci wycofywali środki zarówno z rozwiązań opartych na akcjach polskich, jak i zagranicznych. Niewiele mniejszy odpływ odnotowały także fundusze absolutnej stopy zwrotu. W segmencie funduszy dłużnych mieliśmy natomiast mieszaną sytuację – wysoki odpływ odnotowały fundusze obligacji korporacyjnych (ponad -0,6 mld zł), jednocześnie powodzeniem cieszyły się fundusze obligacji skarbowych, jednak nie na tyle dużym, by bilans był dodatni.
 
Po miesiącu przerwy w październiku klienci wrócili do funduszy gotówkowych, wpłacając do nich ponad 1mld zł. Tradycyjnie liderem sprzedaży został największy fundusz detaliczny na rynku PKO Skarbowy (Parasolowy FIO), który pozyskał netto ponad +0,5 mld zł. Jego aktywa przekroczyły już 14 mld zł – to ponad 2-krotnie więcej od drugiego pod względem wielkości funduszu – UniKorona Pieniężny (5,7 mld zł).
 
Oferujące PKO Skarbowy PKO TFI zostało także zdecydowanym liderem sprzedaży w październiku z +0,7 mld zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Pekao TFI oraz TFI PZU, dzięki wysokiej sprzedaży PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy).
 
Z drugiej strony aż w 8 TFI październikowy odpływ środków przekroczył -0,1 mld zł (w porównaniu do 6 w najgorszym jak do tej pory miesiącu ostatnich kilku lat – czyli wrześniu). Najwięcej środków wypłacili klienci Noble Funds TFI, głównie wypłacając ponad -0,2 mld zł z Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę