Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (październik 2018)

08.11.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Październik był jednym z najsłabszych miesięcy nie tylko na polskim, ale i na globalnych rynkach kapitałowych. Indeks MSCI AC World stracił blisko -7,6% – tak dużego spadku nie było ani w lutym, ani w marcu tego roku, kiedy przez giełdy również przetaczała się korekta. Słabo spisała się również warszawska GPW – indeksy dużych, średnich i małych spółek odnotowały kilkuprocentowe spadki.
 
Przejdźmy do skuteczności funduszy absolutnej return. W raporcie oceniamy systematyczność wypracowywania dodatnich stóp zwrotu. Badany horyzont to ostatnie trzy lata, w ramach których patrzymy, ile 12-miesięcznych przesuwanych co miesiąc okresów zakończyło się pozytywnym wynikiem (np. wrzesień 2017 – wrzesień 2018, październik 2017-październik 2018). W ten sposób oceniamy, czy fundusz faktycznie dostarcza dodatnie stopy zwrotu w „absolutnie” każdych warunkach.
 
Tylko 5 funduszy absolutnej stopy zwrotu o otwartej formule FIO lub SFIO odnotowało dodatni wynik w ostatnim miesiącu. Reszta spisała się słabo lub bardzo słabo. To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy grupa ta ma „pod górkę”. Patrząc na szerszy horyzont – tylko pięć funduszy absolutnej stopy zwrotu wypracowało w ostatnich trzech latach stopę zwrotu wyższą od tego, co można byłoby dostać, odkładając środki na przeciętnej lokacie bankowej.
 

Niezmiennie na czele zestawienia jest fundusz Opera Alfa-plus.pl, który może pochwalić się 100-procentową skutecznością. Za nim wciąż plasuje się ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (92%) i Skarbiec Market Opportunities (88%). Systematyczność ostatniego z wymienionej trójki w ostatnich trzech miesiącach spada, za czym stoi słaby wynik z sierpnia (-10,1%). Prawdopodobnie nie bez wpływu na zarządzanie funduszem Altusa mają z kolei umorzenia, które musi obsługiwać towarzystwo. We wrześniu i październiku odpływy netto w ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny sięgnęły ponad -316 mln zł.
 

W przypadku publicznych funduszy zamkniętych czołówka również pozostaje bez zmian względem poprzedniego miesiąca. Opera Za 3 Grosze, która w ostatnich miesiącach bardzo poprawiła swoją skuteczność, utrzymała pozycję lidera mimo ponad 5-procentowej straty w październiku. Wyróżnić należy QUERCUS Multistrategy, który jako jedyny z powyższego zestawienia wypracował dodatnią stopę zwrotu w poprzednim miesiącu (+2,8%). Z uwagi na słabe wyniki w tym roku, nie pozwoliło mu to jednak poprawić skuteczności.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę