Ranking funduszy inwestycyjnych (październik 2018)

07.11.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
We wrześniowym Rankingu Analiz Online nadaliśmy oceny 392 funduszom inwestycyjnym w horyzoncie 12-miesięcznym, z czego 308 miało wystarczająco długą historię, by otrzymać noty także w okresie 36-miesięcznym

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Swoje pierwsze długoterminowe oceny rankingowe otrzymało 20 funduszy, w tym pięć rozwiązań z oferty Esaliens TFI, dających ekspozycję na rynki zagraniczne rynki i dwa produkty MetLife TFI oraz TFI Allianz Polska. Na „piątkę” zadebiutowały cztery rozwiązania - Esaliens Akcji Azjatyckich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO), MetLife Obligacji Światowych (Światowy SFIO), NN (L) Spółek Dywidendowych USA (NN SFIO) i Opera NGO SFIO.
Wybraliśmy dwa fundusze, których ocena rankingowa w ostatnim czasie wyraźnie się zmieniła zarówno in plus, jak i in minus. Wzrostu efektywności doświadczył PKO Medycyny i Demografii Globalny (Parasolowy FIO). Pierwszą ocenę rankingową fundusz otrzymał równo rok wcześniej – w październiku 2017 r. Nie był to jednak udany debiut, relacja zysku do podejmowanego ryzyka znajdowała się na poziomie „dopuszczającym”. Kolejne miesiące nie były wiele lepsze – notę 4a fundusz otrzymał dopiero w sierpniu br. Może okazać się, że poprawa efektywności ma trwały charakter – od września ocena utrzymuje się na poziomie 5a.


Warto dodać, że PKO Medycyny i Demografii Globalny dość istotnie różni się od konkurentów z grupy funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. Jego strategia zakłada bowiem inwestowanie w spółki, których zyski zależą od zmian demograficznych na świecie – znajdziemy wśród nich przedstawicieli sektora ochrony zdrowia, dób i usług konsumenckich, finansowych czy nowych technologii. Specyficzna strategia inwestycyjna w tym roku okazuje się być skuteczna – od kilku miesięcy wyniki funduszu są wyraźnie lepsze na tle rywali.

Na drugim biegunie znalazł się tym razem Investor Niemcy (Investor SFIO). Po udanym debiucie w lutym ub.r. i ponad rocznym okresie efektywności na poziomie dobrym i bardzo dobrym, ten rok okazał się mniej łaskawy. Pierwsze objawy zadyszki było widać w kwietniu – wtedy rozwiązanie z oferty Investors TFI po raz pierwszy otrzymało ocenę 3a. Choć później relacja zysku do ryzyka uległa lekkiej poprawie, we wrześniu produkt dostał pierwszą „dójkę”, a w październiku „jedynkę”.


Investor Niemcy to rozwiązanie dające ekspozycję wyłącznie na giełdę naszych zachodnich sąsiadów. Na tle konkurentów z grupy funduszy europejskich rynków rozwiniętych wypada więc relatywnie lepiej, gdy niemiecka giełda pokazuje siłę. Ten rok jednak nie należy do sprzyjających – do końca października DAX stracił -11,4%, a indeks szerokiego rynku Euro Stoxx 50 -8,6%.

Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę