Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (październik 2018)

06.11.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Październikowa korekta, która przetoczyła się globalnie na giełdach, odcisnęła piętno na wynikach OFE. Wszystkie poniosły straty

Z perspektywy globalnej październik był jednym ze słabszych miesięcy na rynkach. Indeks MSCI AC World stracił blisko -7,6%. To efekt wzrostu obaw inwestorów o przyspieszenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, do czego doszły rozczarowujące wyniki części spółek notowanych na Wall Street. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie – „kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”. Na warszawskiej giełdzie najsłabiej wypadły najmniejsze podmioty, których indeks sWIG80 stracił -8,6%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył miesiąc -2,0% pod kreską.
 
Wyniki funduszy emerytalnych

Od kiedy koniunktura na warszawskiej giełdzie nie rozpieszcza inwestorów, OFE, których portfele wypłenione są polskimi akcjami, także ponoszą straty. Słabsza passa trwa od 3 miesięcy, w tym czasie fundusze straciły średnio -6,9%. Mimo pogorszenia krótkoterminowych wyników, te średnioterminowe są wciąż dodatnie. Średnia stopa zwrotu za ostatnie 24 miesiące wynosi +9,4%, przy czym najwyższą wypracował MetLife OFE (+11,3%).
 
Ranking OFE


Miniony miesiąc przyniósł niewielkie przetasowania w rankingu OFE. Najwyższą ocenę w horyzoncie krótkoterminowym (rocznym) otrzymały Generali OFE oraz Aegon OFE. Jednocześnie oba fundusze nie najlepiej wypadają w zestawieniu 3-letnim (oceny odpowiednio 2a i 1a). Na trzecie miejsce awansowało Aviva OFE, którego noty w obu horyzontach to dobre 4a. Największą zmianę odnotował Allianz Polska OFE, który był liderem wrześniowego zestawienia. W październiku fundusz poniósł wysoką na tle konkurencyjnych funduszy, stratę (-7,1%). W efekcie pogorszyły się jego statystyki roczne (ocena spadła o 2 oczka do przeciętnej 3a) oraz 3-letnie (ocena spadła aż o 3 oczka z 4a do 1a).
 
Aktywa funduszy emerytalnych


Październik przyniósł spadek aktywów zgromadzonych w OFE o -9,8 mld zł (-6,0%) do 154,3 mld zł na koniec miesiąca. Za tak dużym spadkiem aktywów stoją głównie ujemne wyniki z zarządzania, które szacujemy na ok. -9,4 mld zł. Jednocześnie ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł ponad -0,38 mld zł. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w październiku -0,63 mld zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie +0,24 mld zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę