Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (październik 2018)

06.11.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Październikowa korekta, która przetoczyła się globalnie na giełdach, odcisnęła piętno na wynikach OFE. Wszystkie poniosły straty

Z perspektywy globalnej październik był jednym ze słabszych miesięcy na rynkach. Indeks MSCI AC World stracił blisko -7,6%. To efekt wzrostu obaw inwestorów o przyspieszenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, do czego doszły rozczarowujące wyniki części spółek notowanych na Wall Street. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie – „kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”. Na warszawskiej giełdzie najsłabiej wypadły najmniejsze podmioty, których indeks sWIG80 stracił -8,6%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył miesiąc -2,0% pod kreską.
 
Wyniki funduszy emerytalnych

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Od kiedy koniunktura na warszawskiej giełdzie nie rozpieszcza inwestorów, OFE, których portfele wypłenione są polskimi akcjami, także ponoszą straty. Słabsza passa trwa od 3 miesięcy, w tym czasie fundusze straciły średnio -6,9%. Mimo pogorszenia krótkoterminowych wyników, te średnioterminowe są wciąż dodatnie. Średnia stopa zwrotu za ostatnie 24 miesiące wynosi +9,4%, przy czym najwyższą wypracował MetLife OFE (+11,3%).
 
Ranking OFE


Miniony miesiąc przyniósł niewielkie przetasowania w rankingu OFE. Najwyższą ocenę w horyzoncie krótkoterminowym (rocznym) otrzymały Generali OFE oraz Aegon OFE. Jednocześnie oba fundusze nie najlepiej wypadają w zestawieniu 3-letnim (oceny odpowiednio 2a i 1a). Na trzecie miejsce awansowało Aviva OFE, którego noty w obu horyzontach to dobre 4a. Największą zmianę odnotował Allianz Polska OFE, który był liderem wrześniowego zestawienia. W październiku fundusz poniósł wysoką na tle konkurencyjnych funduszy, stratę (-7,1%). W efekcie pogorszyły się jego statystyki roczne (ocena spadła o 2 oczka do przeciętnej 3a) oraz 3-letnie (ocena spadła aż o 3 oczka z 4a do 1a).
 
Aktywa funduszy emerytalnych


Październik przyniósł spadek aktywów zgromadzonych w OFE o -9,8 mld zł (-6,0%) do 154,3 mld zł na koniec miesiąca. Za tak dużym spadkiem aktywów stoją głównie ujemne wyniki z zarządzania, które szacujemy na ok. -9,4 mld zł. Jednocześnie ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł ponad -0,38 mld zł. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w październiku -0,63 mld zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie +0,24 mld zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę