Koniec wielkiego shortu na złocie?

24.10.2018 | Quercus TFI
W ostatnim czasie obserwujemy próby zmiany trendu na rynku złota. Cena szlachetnego metalu od kwietnia stopniowo spadała, ale ostatnio doszło do pierwszego większego "wyskoku" w górę.
 
Chociaż notowania złota cechują się wysoką zmiennością i trudno jednoznacznie ocenić czy to już ten definitywny moment, w którym metal zacznie odzyskiwać blask, to naszą uwagę zwraca jeszcze jedna kwestia.
 
W poprzednich miesiącach opisywaliśmy proces przyrostu tzw. krótkich pozycji spekulacyjnych na rynku amerykańskich kontraktów terminowych na złocie. Duzi traderzy (głównie fundusze hedgingowe) zbudowały na przestrzeni czasu rekordowe, zupełnie bezprecedensowe "shorty", obstawiając dalszą przecenę złota. Pisaliśmy, że choć przyrost krótkich pozycji napędza spadek cen metalu, to jednak kiedy trend zacznie się odwracać, to zamykanie przez traderów rekordowych pozycji może zacząć działać w drugą stronę - pozytywnie dla notowań. To powszechnie znane zjawisko zwane "short squeeze" ("wyciskanie krótkich pozycji").
 
Najnowsze dane komisji CFTC sugerują, że właśnie mieliśmy próbkę tego zjawiska. Ostatni wyskok notowań został napędzony przez zamknięcie części rekordowych "shortów".
 

Krótkich pozycji jest jednak ciągle sporo, więc teoretycznie potencjał do dalszego "wyciskania" istnieje, choć pamiętajmy że notowania złota cechują się wysoką zmiennością i proces ten może przebiegać w dość nieregularny sposób.

Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI
 

TAGI:

komentarze zarządzającychQuercus TFITomasz Hońdozłoto


Pozostałe komentarze

11
sty
Empty-hex
Stabilne stopy procentowe, wolniejszy wzrost, w akcjach odbicie pod koniec roku
4
sty
Empty-hex
RDM: czy niedźwiedź zapadnie w tym roku w zimowy sen?
3
sty
Empty-hex
W 2019 r. najlepsze będą akcje
20
gru
Empty-hex
Vienna Life: prognozy inwestycyjne na 2019 rok
14
gru
Empty-hex
Globalne zsynchronizowane spowolnienie
Komentarz tygodniowy Polska i Świat – May zostaje. Włosi kapitulują
6
gru
Empty-hex
Rajd św. Mikołaja na polskich obligacjach
30
lis
Empty-hex
Pozytywny przełom w trakcie 2019 roku?
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę