Koniec wielkiego shortu na złocie?
24.10.2018 | Quercus TFI
W ostatnim czasie obserwujemy próby zmiany trendu na rynku złota. Cena szlachetnego metalu od kwietnia stopniowo spadała, ale ostatnio doszło do pierwszego większego "wyskoku" w górę.
 
Chociaż notowania złota cechują się wysoką zmiennością i trudno jednoznacznie ocenić czy to już ten definitywny moment, w którym metal zacznie odzyskiwać blask, to naszą uwagę zwraca jeszcze jedna kwestia.
 
W poprzednich miesiącach opisywaliśmy proces przyrostu tzw. krótkich pozycji spekulacyjnych na rynku amerykańskich kontraktów terminowych na złocie. Duzi traderzy (głównie fundusze hedgingowe) zbudowały na przestrzeni czasu rekordowe, zupełnie bezprecedensowe "shorty", obstawiając dalszą przecenę złota. Pisaliśmy, że choć przyrost krótkich pozycji napędza spadek cen metalu, to jednak kiedy trend zacznie się odwracać, to zamykanie przez traderów rekordowych pozycji może zacząć działać w drugą stronę - pozytywnie dla notowań. To powszechnie znane zjawisko zwane "short squeeze" ("wyciskanie krótkich pozycji").
 
Najnowsze dane komisji CFTC sugerują, że właśnie mieliśmy próbkę tego zjawiska. Ostatni wyskok notowań został napędzony przez zamknięcie części rekordowych "shortów".
 

Krótkich pozycji jest jednak ciągle sporo, więc teoretycznie potencjał do dalszego "wyciskania" istnieje, choć pamiętajmy że notowania złota cechują się wysoką zmiennością i proces ten może przebiegać w dość nieregularny sposób.

Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI
 

TAGI:

komentarze zarządzającychQuercus TFITomasz Hońdozłoto

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

9
lis
Empty-hex
RDM: dobry czas dla akcji się skończył
6
lis
Empty-hex
Czy przed nami inflacyjne spowolnienie gospodarcze? Komentarz do danych PMI
29
paź
Empty-hex
Czy lutowy mini krach może być wzorem dla październikowego tąpnięcia?
26
paź
Empty-hex
Rynek długu dostarczył sporo emocji
24
paź
Empty-hex
Koniec wielkiego shortu na złocie?
23
paź
Empty-hex
Małe spółki wciąż bez przełomu
18
paź
Empty-hex
W listopadzie powróci fala buybacków
Hossa z szansą na kontynuację
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę