Małe spółki wciąż bez przełomu

23.10.2018 | Union Investment TFI
  • Wyceny mniej ważne, liczy się sentyment
  • Ciekawe okazje w mWIG40
  • Większe spółki wciąż radzą sobie lepiej


Sentyment na giełdach światowych wyraźnie się pogorszył – weszliśmy w fazę odwrotu od ryzyka (risk-off), co sprawiło, że indeksy globalne zanotowały spadki, zbliżając się tym samym do nastrojów panujących na GPW.

Uśrednione wyceny na naszym lokalnym rynku nie są wysokie; choć nie należą też do wyjątkowo niskich. Jednak na obecnym etapie wyceny wydają się mieć drugorzędne znaczenie wobec rynkowego sentymentu. Niektóre spółki na rynku notowane są obecnie z jednocyfrowymi wskaźnikami C/Z i nie skłania to uczestników rynku do inwestycji, a przy dobrym sentymencie ten sam wskaźnik na poziomie 17-18 nie zniechęca do kupowania akcji. Rynkowy sentyment wydaje się wręcz być najważniejszym czynnikiem w przypadku małych spółek notowanych na GPW.

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek)

Wstrzymanie możliwości wykupów certyfikatów FIZ w jednym z TFI do końca lutego 2019 roku jest niekorzystną informacją dla całego rynku. Oznacza to, że zwiększona podaż, która od tygodni ciąży rynkowi, może potrwać dłużej. Może być to szczególnie dotkliwe dla sektora małych spółek, które dość chętnie były wybierane do portfeli lokalnych TFI. W tym sektorze trzeba przyjąć bardzo selektywne podejście do inwestycji – najciekawiej wyglądają te spółki, które mimo rosnących kosztów potrafią utrzymać efektywność operacyjną.

Jednocześnie warto podkreślić, że na tle mniejszych spółek lepiej wyglądają spółki średnie (mWIG40). Negatywny czynnik podażowy powinien ich dotyczyć w mniejszym stopniu. W dodatku mamy tam kilka ciekawych spółek – dwa duże banki ING i Millennium, Amrest, Benefit Systems czy Dino Polska, które ma szansę dołączyć do największych spółek warszawskiej giełdy.

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych)

Największe spółki wciąż radzą sobie lepiej niż te mniejsze. W ujęciu sektorowym warto się przyjrzeć bankom (potencjalna gra pod wzrost inflacji oraz podwyżki stóp procentowych) oraz spółkom energetycznym (potencjał rychłego wzrostu cen energii).

Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekkomentarze zarządzającychmałe i średnie spółkiRyszard RusakUnion Investment TFI


Pozostałe komentarze

18
lip
Empty-hex
Instrumenty o stałym dochodzie z regionu MENA: cztery najważniejsze zagadnienia
11
lip
Empty-hex
Indeks WIG20 rośnie dzięki telekomom
10
lip
Empty-hex
Hossa na rynku obligacji trwa
EBC więźniem dominacji podatkowej
9
lip
Empty-hex
Pekao TFI: światowa gospodarka będzie zwalniać
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: banki centralne rzuciły ręcznik
3
lip
Empty-hex
Najsłabsze półrocze w historii publicznych emisji obligacji
1
lip
Empty-hex
Baltic Capital TFI: przewidywania rynkowe - lipiec 2019
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę