Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy (12-10-2018)

12.10.2018 | Wojciech Kiermacz
Amerykański rynek akcji kichnął, a więc przez inne giełdy świata przetoczyła się w ostatnim tygodniu grypa pod postacią korekty. Jednym z nielicznych wyjątków był brazylijski rynek akcji 

To druga tak duża korekta w tym roku na amerykańskiej giełdzie. Od 3 do 11 października indeks S&P 500 spadł o -6,6% (na przełomie stycznia i lutego przecena sięgnęła ponad -9,0%). Pobawmy się jeszcze danymi i zobaczmy, że jest to pierwsza sytuacja od listopada 2016 roku, gdy przez co najmniej sześć kolejnych dni z rzędu najważniejszy amerykański indeks tracił. Wtedy było to spowodowane niepewnością rynków co do wyników wyborów prezydenckich. Teraz czynników jest więcej i żaden nie jest przeważający. Rosnące stopy procentowe i rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, wojny handlowe z Chinami, wysokie wyceny spółek technologicznych, czy w końcu obawy dotyczące zakończenia trwającego dekadę cyklu gospodarczego.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W związku z tym spadły również notowania wielu funduszy, które inwestują na amerykańskim rynku akcji dużą część aktywów, w tym dotychczasowych liderów tegorocznych stóp zwrotu – Investora Nowych TechnologiiSkarbca Spółek Wzrostowych, czy PKO Technologii i Innowacji Globalny.

Korekta ze Stanów Zjednoczonych przeniosła się również na chiński rynek akcji. Indeks Shanghai Composite dotknął najniższego poziomu od 4 lat (2583 pkt.), tracąc w czwartek -5,2%. Podobnie było na innych rynkach azjatyckich. Tak jak w USA, szczególnie mocno traciły spółki technologiczne, szczególnie te, które zaopatrują gigantów z Doliny Krzemowej w części do swoich produktów. Stąd kilkuprocentowa przecena wyników funduszy akcji azjatyckich.

Znacznie lepiej w ostatnich dniach radzą sobie za to mało popularne na polskim rynku fundusze Ameryki Łacińskiej – Investor Ameryka Łacińska czy MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej. To pochodna wyborów prezydenckich, które odbywają się w Brazylii. W pierwszej turze, która miała miejsce w ubiegłą niedzielę, wygrał Jair Bolsonaro. O ile jest to postać bardzo kontrowersyjna pod względem obyczajowym (czytaj więcej: Trump Tropików na prostej drodze do prezydentury), o tyle przez rynki akceptowany jest bardziej niż kontrkandydat powiązany z poprzednimi skorumpowanymi rządami. Na przestrzeni tygodnia brazyliska Bovespa zyskuje +0,7%, co wyróżnia się przy wynikach głównych indeksów w pozostałych krajach świata.
 

Tymczasem poznaliśmy dane dotyczące aktywów polskich funduszy inwestycyjnych. Na koniec września zgromadzone w nich było 275,3 mld zł – o ponad -6 mld zł mniej niż przed miesiącem. Złożył się na to ujemny wynik zarządzania spowodowany korektą na świecie i umorzenia z funduszy, szczególnie z oferty Altus TFI.   
 

Wrzesień był najsłabszym miesiącem pod względem napływów do detalicznych funduszy od ostatnich 10 lat. Odpłynęło z nich prawie -3 mld zł netto.

 

Roszady kadrowe

  • Witold Chuść zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu Altus TFI z dniem 5 października. Jako powód rezygnacji podano objęcie funkcji członka zarządu w Rockbridge TFI, będącym podmiotem z grupy kapitałowej spółki

  • Rada nadzorcza Ipopemy TFI odwołała Jarosława Jamkę ze stanowiska wiceprezesa, co ma związek z jego decyzją o przejściu od nowego roku do Quercusa TFI. Do zarządu Ipopemy TFI dołączyła Katarzyna Westfeld, dyrektor finansowa.

  • W skład Rady Nadzorczej Skarbca Holding powołano Andrzeja Sykulskiego, szefa rady nadzorczej Trigonu DM.

  • Od początku września Bartosz Walczak nie jest już zarządzającym Opery TFI, podał „Parkiet”. Menadżer przyznał, że przeszedł do Trigon DM.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

fundusze akcji Ameryki Łacińskiejfundusze akcji zagranicznych sektora technologicznegopodsumowanie tygodniaUSA

zobacz także

↑ na górę