We wrześniu klienci wycofali z funduszy blisko -3,0 mld zł

09.10.2018 | Anna Zalewska
Źródło: jakkapan / shutterstock.com
Saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych wyniosło we wrześniu -2,8 mld zł, wynika ze wstępnych danych. To wynik najgorszy od blisko 10 lat


Przewaga umorzeń dotknęła wszystkich grup funduszy, łącznie z gotówkowymi, które przez wiele miesięcy cieszyły się ogromną popularnością. We wrześniu ujemne saldo wpłat i wypłat dotknęło co drugiego z nich. Najwięcej środków w ujęciu kwotowym (-0,3 mld zł) klienci wypłacili z UniKorona Pieniężny, jednego z najlepszych funduszy na rynku, zarządzającego aktywami wartymi 5,9 mld zł. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wysokie ujemne saldo odnotował także SKOK FIO Rynku Pieniężnego, będący w ofercie Altus TFI, którego aktywa spadły w ciągu zaledwie miesiąca z 316 mln do 27 mln zł. To właśnie fundusze Altus TFI zdominowały dolną część wrześniowego zestawienia. Łącznie klienci tego TFI wypłacili z funduszy detalicznych -1,8 mld zł (z niedetalicznymi -2,1 mld zł). Najwięcej środków wycofali z funduszy absolute return i to właśnie ten segment odnotował najgorszy bilans sprzedaży. W samym wrześniu klienci wypłacili z detalicznych funduszy tego typu -1,4 mld zł, a od początku roku -3,6 mld zł.
 
Na trzecim miejscu pod względem odpływu środków znalazły się fundusze akcyjne. Klienci wycofywali środki głównie z funduszy akcji polskich uniwersalnych oraz akcji małych i średnich spółek – łącznie ponad -0,3 mld zł.
 
Na 38 towarzystw publikujących dane dodatni bilans sprzedaży odnotowało 8 instytucji. Niezmiennie liderem sprzedaży pozostały PKO TFI (PKO Skarbowy oraz PKO Technologii i Innowacji Globalny), a takze Investors TFI, choć wyniki były wyraźnie słabsze niż w poprzednich miesiącach. Na trzecim miejscu znalazło się Pekao TFI.
 
We wrześniu ze wszystkich funduszy (detalicznych i niedetalicznych) odpłynęło łącznie -3,5 mld zł.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę