Ranking funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2018)

09.10.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
We wrześniowym Rankingu Analiz Online nadaliśmy oceny 396 funduszom inwestycyjnym w horyzoncie 12-miesięcznym, z czego 292 miało wystarczająco długą historię, by otrzymać noty także w okresie 36-miesięcznym

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Po raz pierwszy w horyzoncie 12-miesięcznym ocenę rankingową otrzymały dwa rozwiązania z oferty Opery TFI. Na „piątkę” zadebiutował Optimum VL Aktywny (Optimum FIO), a fundusz Opera Beta-plus.pl (Opera SFIO) uzyskał notę jedynie na poziomie 2a.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Wybraliśmy dwa fundusze, których ocena rankingowa w ostatnim czasie wyraźnie się zmieniła zarówno in plus, jak i in minus. Wzrostu efektywności doświadczył UniWIBID Plus (UniFundusze SFIO). Po dłuższym okresie słabości, trwającym od połowy 2016 r., w maju br. relacja zysku do ryzyka wzrosła na tyle, że po raz pierwszy od dwóch lat fundusz uzyskał „czwórkę”, którą utrzymał przez kolejne cztery miesiące z rzędu. We wrześniu natomiast fundusz otrzymał pierwszą od lat „piątkę”. To wynik lepszych wyników na tle konkurencji – w 2016 i 2017 r. wyniki, zarówno miesięczne, jak i roczne, były niższe niż średnia, a w tym roku fundusz znajduje się w pierwszym kwartylu stóp zwrotu. Charakteryzując ten produkt, warto zauważyć, że to najstarszy fundusz dłużny polski korporacyjny w grupie – na rynku działa ponad 15 lat. Co więcej, od czterech lat produkt ten utrzymuje Rating Analiz Online na poziomie czterech gwiazdek i regularnie trafia do zestawienia najpopularniejszych funduszy wśród zarządzających.


Na drugim biegunie znalazł się tym razem Credit Agricole Akcji Nowej Europy (Credit Agricole FIO). Spadek formy tego produktu trwa od wiosny br. W maju, po raz pierwszy od ponad roku, ocena rankingowa obniżyła się do poziomu 3a. We wrześniu efektywność spadła do poziomu ocenianego jako „dopuszczalny”. Warto zauważyć, że ubiegły, bardzo dobry rok, był dla funduszu zarządzanego przez Santander TFI, raczej wyjątkowy. W ostatnich miesiącach może ciążyć dość znacząca domieszka aktywów tureckich i polskich, które w tym roku wypadają relatywnie słabo.
 

Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę