To był tydzień

05.10.2018 | Katarzyna Czupa
Źródło: gopixa / Shutterstock.com
Propozycje budżetowe we Włoszech odstraszają inwestorów ze Starego Kontynentu. Natomiast za oceanem dane gospodarcze okazały się tak dobre, że wywołały niepokój na rynku

Mijający tydzień wystawił nerwy inwestorów na poważną próbę. Dużo działo się i na Starym Kontynencie i za oceanem. W Europie głównym tematem były włoskie założenia budżetowe. W miniony piątek ogłoszono, że w 2019 r. celem będzie osiągnięcie deficytu budżetowego na poziomie 2,4%. Propozycja nie spotkała się z przychylnością Unii Europejskiej, ponieważ Włochy mogą naruszyć unijne reguły (chodzi o możliwość wzrostu deficytu strukturalnego). Przepychanki między Brukselą a Rzymem rozciągnęły się na kolejne dni, a widmo wznowienia wewnątrzunijnych tarć zniechęcało inwestorów do lokowania środków na europejskich parkietach. Giełda w Mediolanie straciła w ciągu tygodnia -1,7%, a Euro Stoxx 50, grupujący największe przedsiębiorstwa strefy euro, spadł o -1,1% (stan na godz. 13:00).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Równie gorąco było w USA. Pierwsza połowa tygodnia upłynęła pod znakiem giełdowych wzrostów, a główne indeksy akcji otarły się o historyczne maksima – Dow Jones Industrial ustanowił nowy historyczny rekord. W środę i czwartek doszło jednak do przesilenia. Dane z rynku pracy okazały się tak dobre, że wzbudziły obawy inwestorów, że Fed może zdecydować się na bardziej radykalne zacieśnianie polityki pieniężnej, niż dotychczas wskazywano. W efekcie rentowność 10-letnich papierów przekroczyła barierę 3,2%, i osiągnęła najwyższy poziom od 2011 r. Emocji dodały również komentarze przedstawicieli Fed. W środę Jerome Powell, szef amerykańskiego banku centralnego, wskazał, że „czeka nas długa droga zanim stopy procentowe osiągną poziom neutralny”, co w ocenie wielu może potwierdzać, że liczba podwyżek będzie większa. Gwałtowny wzrost rentowności przełożył się na spadki na rynku akcji – podczas czwartkowej sesji Nasdaq stracił -1,9%, S&P500 -0,9%, a Dow Jones Industrial -0,7%.

Na polskim rynku mijający tydzień nie przyniósł większych zmian – na GPW brak wystarczająco silnego popytu, by indeksy ruszyły w górę. Jak dotąd WIG jest na 0,7-procentowym minusie. Warszawskiemu parkietowi nie pomaga niechęć inwestorów do rynków wschodzących oraz problemy kilku małych spółek. WIG20 stracił ok. -0,6%, swig80 -0,7%, a mWIG40 -1,0%. Gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich papierów dłużnych nie pozostał bez znaczenia także dla polskich obligacji. W środę po południu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wystrzeliła w górę, a trend ten był kontynuowany także w czwartek i piątek. W ujęciu tygodniowym wzrost wyniósł ponad 9 pb. (z blisko 3,27% do ponad 3,36%).  

Rynek funduszy inwestycyjnych:
W czwartkowym wywiadzie Marcin Bednarek, prezes spółki KupFundusz S.A., przedstawił garść informacji na temat nowej platformy dystrybucyjnej www.kupfundusz.pl, gdzie klienci mogą inwestować w fundusze bez opłat dystrybucyjnych.

Nową platformę uruchomiła także Grupa PZU. Dostępnych jest na niej sześć funduszy pasywnych. Z założenia mają one najdokładniej odzwierciedlać skład oraz osiągane wyniki wyznaczonych indeksów. Oferta obejmuje inPZU Inwestycji Ostrożnych, który ma odzwierciedlać indeks WIBID 1M, inPZU Obligacje Polskie (Treasury BondSpot Poland), inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych (JPMorgan GBI Global), inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (JPMorgan EMBI Global Diversified), inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych (90% MSCI World i 10% WIBID 1M) oraz inPZU Akcje Polskie, który ma odzwierciedlać indeks 70% WIG20 + 20% mWIG40 + 10% WIBID 1M.

W odpowiedzi na ruch PZU, PKO TFI postanowiło obniżyć opłaty za zarządzanie w pięciu subfunduszach realizujących indeksową politykę inwestycyjną. Koszty zredukowano z 4% do 0,7%. Obniżka objęła: PKO Akcji Rynku Azji i Pacyfiku (Parasolowy FIO), PKO Akcji Rynku Amerykańskiego (Parasolowy FIO), PKO Akcji Rynku Europejskiego (Parasolowy FIO), PKO Akcji Rynku Japońskiego (Parasolowy FIO) i PKO Akcji Rynków Wschodzących (Parasolowy FIO).

Mijający tydzień znów obfitował w informacje dotyczące Altus TFI. W komunikacie towarzystwo podało, że klienci 15 FIZ-ów zarządzanych przez Altus TFI złożyli deklaracje wycofania nawet powyżej 80-90% środków (w zależności od funduszu). Łączna kwota wykupu szacowana jest na 1,2 mld zł.  Towarzystwo wskazywało, że konieczna może być redukcja zleceń – jej stopnień ma wynieść od 3,17% do 69,39%, w zależności od funduszu.

W czwartek poinformowało natomiast, że zarząd Altus TFI 3 października podjął uchwałę o przeniesieniu zarządzania do Rockbridge TFI sześciu funduszy zamkniętych. Chodzi o ALTUS FIZ Akcji +; ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Rynków Zagranicznych 2; ALTUS FIZ Aktywny Akcji; ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Global Opportunities; ALTUS FIZ Akcji Globalnych 2; ALTUS Market Neutral High Dividend FIZ. Przeniesienie funduszy nastąpi nieodpłatnie po wyrażeniu zgody przez zgromadzenie inwestorów danego funduszu. Wtedy organem funduszy stanie się Rocbridge TFI. Według doniesień medialnych poszerzeniu uległa kadra towarzystwa - Karol Godyń objął funkcję szef departamentu akcji w Rockbridge TFI.

Spore zmiany szykują się także w Quercus TFI. Z początkiem 2019 r. do towarzystwa dołączyć mają trzy osoby dotychczas związane z Ipopemą TFI. Jarosław Jamka obejmie funkcję wiceprezesa i zastępcy CIO. Będzie odpowiadał za dwa nowe obszary – rynek długu skarbowego oraz akcje globalne. Zespół Quecusa powiększy się również o również o Mariusza Zaróda i Piotra Milińskiego. Zmianie ulegnie również polityka inwestycyjna czterech funduszy. QUERCUS Europa zostanie zastąpiony przez QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy, QUERCUS Rosja zmieni strategię na QUERCUS Obligacji Skarbowych, a QUERCUS Selektywny zostanie zastąpiony przez QUERCUS Global Balanced.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Za ustawą głosowało 229 posłów, przeciw 197, wstrzymało się dwóch posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu.
W mijającym tygodniu opublikowano także wyniki funduszy inwestycyjnych. Na czele wrześniowego zestawienia znalazły się fundusze akcji tureckich (+13,5%). Za nimi uplasowały się fundusze akcji europejskich rynków wschodzących (+1,3%), które skorzystały na odbiciu w Turcji i Rosji.
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

podsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę